Radio Białystok | Wiadomości | Pracownicy IPN znaleźli za cmentarzem prawosławnym w Białymstoku szczątki 21 osób
Szczątki 21 osób wyciągnięto z dziewięciu jam grobowych odnalezionych za cmentarzem prawosławnym w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Miejsce wskazane przez historyków i świadków
Miejsce za cmentarzem prawosławnym zostało wskazane przez świadków oraz historyków, którzy badali m.in. meldunki sporządzone przez członków białostockiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Prace prowadzili pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej pod nadzorem prokuratora Radosława Ignatiewa.
Część ofiar zginęła od ran postrzałowych
Oględziny znalezionych szczątków wskazują, że część ofiar zginęła od ran postrzałowych. Prawdopodobnie miało to miejsce na początku 1946 roku. - Po oględzinach pobierany jest materiał genetyczny do identyfikacji ofiar - powiedział dr Łukasz Szleszkowski z Zakładu Medycyny Sadowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Dalsze poszukiwania w okolicach cmentarza
Poszukiwania będą nadal prowadzone w okolicach cmentarza prawosławnego, aby znaleźć wszystkie ewentualne potajemne pochówki dokonywane na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku w Białymstoku. Pod koniec okupacji niemieckiej w tych okolicach stacjonowała niemiecka artyleria. Zostały po żołnierzach wielkie wykopy pod działa oraz okopy.
Jak wskazują meldunki członków podziemia niepodległościowego, w latach 40, pracownicy Urzędu Bezpieczeństwa grzebali tam potajemnie ofiary mordów sądowych, wszelkich akcji pacyfikacyjnych oraz osoby, które zmarły na skutek chorób w białostockim więzieniu lub w trakcie brutalnych przesłuchań w katowniach ówczesnego aparatu bezpieczeństwa.
Kolejną jamę grobową odkryli we wtorek (19.09) specjaliści IPN w ramach prac ekshumacyjnych prowadzonych od ubiegłego tygodnia w Białymstoku. Prace te mają związek ze śledztwem Instytutu, dotyczącym zbrodni funkcjonariuszy miejscowego UB z lat 1944-54.
W strugach deszczu czterdzieścioro uczniów i siedmiu nauczycieli z dziewiętnastu szkół ponadpodstawowych z województwa podlaskiego wyruszyło w poniedziałkowy ranek (18.09) w ekspedycję szlakiem bojowym żołnierzy II Korpusu Polskiego we Włoszech.