Radio Białystok | Wiadomości | 6 kolejnych osób z tabliczkami w białostockiej Alei Bluesa
Sześć kolejnych osób zasłużonych dla muzyki bluesowej w Polsce uhonorowano w niedzielę (17.09) tabliczkami w Alei Bluesa w Białymstoku. Uroczystość była związana z Polskim Dniem Bluesa obchodzonym 16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga.
Aleja w centrum Białegostoku
Białostocka Aleja Bluesa to niewielki pasaż łączący dwie ulice. Znajduje się w centrum miasta. Jego chodnik wyglądem przypomina klawiaturę fortepianu, a od 2008 roku wmurowywane są tam tablice z nazwiskami osób zasłużonych dla bluesa w Polsce. Jak powiedział jeden z organizatorów obchodów, Konrad Sikora z fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok, Aleja Bluesa powstała, by uhonorować nie tylko bluesmanów, ale wszystkie osoby, które "bluesowi oddały część swojego życia, całą swoją pracę, całą swoją pasję".
Sześć kolejnych tabliczek
W niedzielę w białostockiej Alei Bluesa pojawiło się kolejnych sześć tabliczek. Na dwóch z nich widnieją nazwiska związane z białostocką sceną bluesową. Uhonorowano m.in. znanego harmonijkarza Tomka "Cynamona" Kamińskiego. Kamiński znany jest fanom bluesa z projektu "Harmonijkowy atak". Jest on też twórcą harmonijkowego hejnału miejskiego, który odtwarzany jest od kilku lat z ratuszowej wieży podczas trwania w Białymstoku festiwalu Jesień z Bluesem.
Drugi uhonorowany tabliczką białostoczanin to Robert Panas - perkusista związany z formacją Fru.
Grzegorz Kapołka, kolejny z wyróżnionych własną tabliczką w Alei Bluesa, jest pochodzącym ze Śląska gitarzystą bluesowym i jazzowym. Jak powiedział o nim Sikora, to człowiek, który "przemyca jazz do bluesa". Jego muzyki będzie można posłuchać na zakończenie Dnia Bluesa w Białymstoku.
Odsłonięto też tabliczkę muzyka i działacza bluesowego - Benedykta Kunickiego. Jest on propagatorem bluesa i twórcą Jimiway Blues Festival odbywającego się w Ostrowie Wielkopolskim.
Upamiętniono również nieżyjących "ludzi bluesa"
Wyróżniono też nieżyjących już "ludzi bluesa" Wojciecha Skowrońskiego, pianistę, wokalistę i kompozytor, który - jak powiedział o nim Sikora - był klasykiem polskiego big-beatu, bluesa i jazzu. Szóstą tabliczką wyróżniono nieżyjącego już muzyka Andrzeja Pluszcza - współtwórcę formacji Recydywa Blues Band.
50 tabliczek w Alei Bluesa
W sumie w Alei znajduje się ponad 50 tabliczek. We wcześniejszych latach uhonorowano nimi m.in. legendę bluesa w Białymstoku, przed laty lidera Kasy Chorych, Ryszarda "Skibę" Skibińskiego, a także Tadeusza Nalepę, Ryszarda Riedla, Mirę Kubasińską, Jarosława Tioskowa, Pawła Bergera, Józefa Skrzeka, Martynę Jakubowicz, Adę Rusowicz czy Jerzego Opalińskiego.
Obchody Dnia Bluesa w Białymstoku zakończy w niedzielę (17.09) wieczorem koncert Kamiński & Tymkoff oraz Grzegorz Kapołka trio w białostockim klubie Fama.