Radio Białystok | Wiadomości | Z budżetu Białegostoku dofinansowana będzie produkcja trzech filmów
Te produkcje mają pomóc w kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji Białegostoku. Z budżetu miasta dofinansowana będzie produkcja trzech filmów. Komisja rozstrzygnęła konkurs w ramach Funduszu Filmowego. Do drugiej edycji twórcy złożyli 5 propozycji.
Wsparcie dostaną trzy filmy dokumentalne
Wsparcie dostaną trzy filmy dokumentalne na łączną kwotę 180 tysięcy złotych. Z tego 100 tysięcy złotych otrzyma Monika Pawluczuk na film "Biegacz". Ma to być historia niepełnosprawnego bohatera związanego z Białymstokiem – Darka Strychalskiego, biegacza, który jako dziecko miał poważny wypadek. Po kilku operacjach i długiej rehabilitacji Darek zaczyna biegać, pokonuje własne słabości i podejmuje kolejne wyzwania. I tak obiega prawie cały świat. Ale na tym nie koniec, Darek stawia sobie najważniejsze zadanie do wykonania – chce przebiec ponad 200 km w Himalajach, najwyższym paśmie górskim na świecie. Mają mu towarzyszyć kamery i reżyser.
50 tys. zł na film "Koncert na dwoje"
50 tysięcy złotych trafi do Tomasza Drozdowicza na film "Koncert na dwoje", czyli na filmowy portret artysty Jerzego Maksymiuka. Życie bohatera pokazane będzie w dwóch płaszczyznach: perfekcyjnej, zawodowej, w trakcie pracy i komponowania muzyki oraz prywatnej, opartej na relacji z żoną – Ewą Piasecką, która nie dzieląc z muzykiem jego daru, jest mu absolutnie niezbędna w jego codziennej niezaradności.
30 tys. zł otrzyma twórca produkcji "Beginning"
30 tysięcy złotych dostanie Hubert Czerepok na produkcję "Beginning". W filmie historia najstarszej świątyni zbudowanej ok. 12 tysięcy lat temu, w Turcji w pobliżu miejscowości Urfa, będzie opowiedziana z punktu widzenia maszyn. Głowni bohaterowie – łaziki marsjańskie są spersonifikowane, dzięki czemu każdy z nich posiada inną optykę narracji. Roboty uosabiają trzy charaktery, które w różny sposób szukają odpowiedzi na pytania: kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? "Aktorzy” pochodzą z Białegostoku, co jest siłą promocyjną tej produkcji. Pozwoli to na pokazanie miasta jako miejsca innowacyjnego, otwartego na myśl technologiczną.
Wnioskodawcy starając się o wsparcie z budżetu Białegostoku muszą wskazać, gdzie będzie można zobaczyć te produkcje. Z ich zapewnień wynika, że będą to np. TVP Kultura i TVP Polonia.
Filmy muszą powstać do końca 2018 roku, a do końca bieżącego - trzy dofinansowane w pierwszej edycji Funduszu Filmowego.