Radio Białystok | Wiadomości | To najcenniejszy lek ratujący życie – mieszkańcy podlaskiego bardzo chętnie oddają krew
autor: Monika Kalicka
Mieszkańcy naszego regionu są wyjątkowo ofiarni jeśli chodzi o honorowe krwiodawstwo. Statystyki nie kłamią - w Europie średnia liczba oddanych jednostek krwi na tysiąc mieszkańców to około 40, w Polsce około 30, a w województwie podlaskim - powyżej 50.
I choć krwiodawców mamy wielu, to niewielu zdaje sobie sprawę, że krew, którą oddają w centrum lub ambulansie musi pokonać długą drogę, zanim trafi do potrzebującego pacjenta.
Jak oddaje się krew? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Lekarze nie podają pacjentom krwi w postaci, w której ją pobrano. W centrum krwiodawstwa w kilku laboratoriach krew dzielona jest na różne składniki. 3 podstawowe to czerwone krwinki, osocze i płytki krwi. Nie każdy pacjent potrzebuje wszystkich składników – mówi lekarz z RCKiK w Białymstoku Dariusz Średziński. Najczęściej podawane są czerwone krwinki.
Osoba, która oddała krew może pomóc kilku pacjentom – do jednego trafią czerwone krwinki, do innego osocze, a do innego płytki krwi - tłumaczy Dariusz Średziński.
Dariusz Średziński dodaje, że jest tylko jeden wyjątek kiedy krew podawana jest w postaci nierozdzielonej - to pole bitwy, kiedy ważny jest czas ratowania życia.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku podsumowało 7 miesięcy tego roku. Do końca lipca udało się zebrać ponad 36 tysięcy jednostek krwi i jej składników. To ponad 1 100 jednostek więcej niż w takim samym czasie rok temu.