Radio Białystok | Wiadomości | Pielgrzymi podążają na Świętą Górę Grabarkę na obchody święta Przemienienia Pańskiego
Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na św. Górę Grabarkę k. Siemiatycz, do najważniejszego w kraju cerkiewnego sanktuarium. W dniach 18-19 sierpnia odbędą się tam obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.
Prawdopodobnie najdłuższą trasę do pokonania ma kilkadziesiąt osób, które w minioną sobotę (12.08) wyruszyły z Sokółki. W ciągu 6 dni przejdą bowiem 170 km.
Najliczniejsza jest piesza pielgrzymka z Białegostoku; rokrocznie bierze w niej udział ok. 250 osób. Rozpoczęła się w poniedziałek (14.08). Pątnicy, wśród których jest też grupa z Niemiec, wyruszyli po porannym nabożeństwie w białostockiej cerkwi pw. Proroka Eliasza. Na Świętą Górę dotrą w piątek (18.08) po południu, w przeddzień głównych obchodów Przemienienia Pańskiego, które jest najważniejszym w roku świętem na Grabarce.
Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią i - obchodzącym w tym roku 70-lecie założenia - żeńskim klasztorem, uważana jest za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce.
Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.
W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku odbyły się w czwartek (10.08) główne obchody ku czci Ikony Matki Boskiej. Święto należy do najważniejszych w supraskim monasterze, uważanym za jedno z najważniejszych w kraju cerkiewnych sanktuariów.
Z różnych miejsc województwa podlaskiego zdążają do monasteru w Supraślu koło Białegostoku prawosławni pielgrzymi. W środę wieczorem (8.09) rozpoczną się tam dwudniowe uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Boskiej, należące do głównych świąt w tym klasztorze.