Radio Białystok | Wiadomości | "Operacja polska NKWD 1937-1938" - wystawa w centrum Białegostoku [zdjęcia]
11 sierpnia przypada 80. rocznica operacji polskiej w ZSRR. Tego dnia 1937 roku ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRS Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz o rozstrzelaniu lub zsyłce do łagrów osób polskiej narodowości.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z okazji rocznicy tej zapomnianej zbrodni Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku przygotowało plenerową wystawę "Operacja polska NKWD 1937-1938". Do końca sierpnia można ją oglądać na Rynku Kościuszki przed białostocką katedrą.
W ten sposób Muzeum upomina się o pamięć setek tysięcy osób represjonowanych w latach 1937-1938. W ciągu niespełna dwóch lat wymordowano co najmniej 110 tysięcy Polaków mieszkających na terenach ówczesnej Rosji Sowieckiej.
Aby przypomnieć zapomniane ludobójstwo na Polakach, Muzeum Pamięci Sybiru - oprócz wystawy - przygotowało warsztaty dla młodzieży i konkurs plastyczny dla dzieci oraz obszerny katalog wystawy w dwóch językach - polskim i rosyjskim, bowiem ekspozycja ma być pokazywana również w Rosji i na Białorusi.
Są już pierwsze efekty akcji "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie". Pojawiły się wpłaty na odbudowę kościoła spalonego w pożarze w syberyjskiej wsi Białystok.
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej uczczono w środę (12.07) w Białymstoku 72. rocznicę obławy augustowskiej, największej po II wojnie światowej niewyjaśnionej dotąd zbrodni dokonanej na Polakach. Zginęło w niej około 600 działaczy podziemia niepodległościowego.
Szkielety dwóch osób i szczątki trzeciej odnaleziono podczas kolejnego etapu prac archeologicznych, w śledztwie IPN dotyczącym działalności dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim - poinformował w poniedziałek (29.05) Instytut. Planowane są dalsze poszukiwania.