Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 30 zespołów folkowych wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji Podlaskiej Oktawy Kultur
28 zespołów folklorystycznych i folkowych z różnych stron świata wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 26-30 lipca w różnych częściach regionu.
Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.
"W tym roku mamy szczególną edycję festiwalu, bo jubileuszową" - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku dyrektor WOAK Cezary Mielko. Z tej okazji - jak dodał - zostały zaproszone najlepsze zespoły, które występowały na wcześniejszych edycjach festiwalu.
Wystąpi 28 zespołów z 11 krajów świata m.in. z Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Gruzji, Grecji czy Izraela. Na głównej scenie w Białymstoku będzie można usłyszeć wszystkich zaproszonych gości, a dodatkowe koncerty poszczególnych zespołów odbędą się też w 24 miejscowościach na terenie województwa.
Zagrają zespoły znane z poprzednich edycji
Jak powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Dyrdał, w tym roku w programie znalazły się koncerty zespołów znanych już podlaskiej publiczności, a część została wybrana na podstawie przesłanych zgłoszeń, których w tym roku dotarło około 70.
Z zespołów, które były na wcześniejszych edycjach festiwalu, wystąpi m.in. Chór im. Veryovki z Ukrainy. Dyrdał powiedział, że to wspaniały zespół, który można porównać z polskim zespołem Mazowsze.
Będzie też białoruski zespół pieśni i tańca Biełyje Rosy, który inspirując się tradycją białoruską, tworzy unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu. Jak mówił Dyrdał, publiczność bardzo pokochała tę grupę.
Wystąpią też zespoły pochodzące z regionu
Z nowym albumem z piosenkami tatarskimi wystąpi duet Karolina Cicha i Bart Pałyga. Będzie można posłuchać Klezmafour, który czerpie z klezmerskiej tradycji, Sarakinę - łączącą folk i jazz, a także zespół pieśni i tańca Kurpie Zielone.
Festiwal otwarty na kultury i muzykę
Dyrdał przypomniał, że festiwal, który miał swoją pierwszą edycję w 2008 r., miał prezentować kulturę i muzykę ośmiu mniejszości zamieszkujących Podlaskie: Białorusinów, Litwinów, Romów, Rosjan, Tatarów, Ukraińców i Żydów. "Ale wtedy zaczęły się zgłaszać zespoły z innych krajów, które prosiły o otwartość także na inne kultury. Nie mieliśmy wyboru, musieliśmy się otworzyć i dziś ta formuła jest bardzo otwarta" - powiedział.
Podczas dziesięciu edycji zaprezentowało się blisko 5000 artystów z 33 krajów
Do tej pory na festiwalu zaprezentowały się zespoły z 33 krajów świata, łącznie około 5000 uczestników. Dyrdał przypomniał, że oprócz Australii i Antarktydy, na Podlaskiej Oktawie Kultur można było posłuchać muzyki ze wszystkich kontynentów.
Oprócz koncertów, w ramach festiwalu odbędą się też warsztaty etnodesignu oraz pokaz mody inspirowany folklorem. Podlaska Oktawa Kultur została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok.