Radio Białystok | Wiadomości | 5 koncertów do wysłuchania podczas Letniej Filharmonii Aukso na Suwalszczyźnie
Kompozytor Zygmunt Konieczny, tenor Karol Kozłowski i wiolonczelista Dominik Połoński - to gwiazdy 18. Letniej Filharmonii Aukso 2017 na Suwalszczyźnie. Od 30 lipca w Gawrych Rudzie, Suwałkach i Maćkowej Rudzie będzie można wysłuchać pięciu koncertów Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy.
18. Letnia Filharmonia Aukso będzie popularyzowała w tym roku twórczość – obchodzącego osiemdziesiąte urodziny - Zygmunta Koniecznego. To kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca piosenki literackiej. Debiutował w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Szerokiej publiczności znany jest jako autor kompozycji do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych.
Spotkanie z Zygmuntem Koniecznym rozpocznie tegoroczny cykl Letniej Filharmonii Aukso - 30 lipca poprowadzą je dyrektor festiwalu Justyna Rekść-Raubo oraz Marek Moś.
Koncert dedykowany pamięci rzeźbiarza Alojzego Nawrata
Potem Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia zagra koncert dedykowany pamięci rzeźbiarza Alojzego Nawrata. Podczas koncertu w Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpi z orkiestrą tenor Karol Kozłowski. Następnego dnia w tym samym miejscu będzie można wysłuchać koncertu kameralnego z muzyką Zygmunta Koniecznego w wykonaniu Orkiestry Aukso.
Koncert zespołu Zakopower z Aukso
2 sierpnia w kościele w Gawrych Rudzie Aukso zagra koncert z wiolonczelistą Dominikiem Połońskim. W programie m.in. muzyka Edvarda Griega, Sławomira Kaczorowskiego oraz Zbigniewa Bargielskiego. W sali Suwalskiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert finałowy zespołu Zakopower z Aukso.
Orkiestra z Tych to grupa kameralna, współpracująca z najwybitniejszymi artystami
Z orkiestrą grał m.in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer i Grzegorz Turnau. Na letniej filharmonii był w przeszłości wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki.
Tegoroczna Letnia Filharmonia Aukso gościć będzie na Suwalszczyźnie do 3 sierpnia. To projekt mający na celu umożliwienie kontaktu ze sztuką oraz edukacją artystyczną grupom społecznym, które ze względu na miejsce zamieszkania - z dala od większych ośrodków - nie mają takich możliwości na co dzień.