Radio Białystok | Wiadomości | "Przywróćmy Im twarze i imiona" - mieszkańcy Augustowa uczczą pamięć ofiar Obławy
Najpierw spacer śladami Obławy, potem m.in. złożenie kwiatów przed Domem Turka i msza święta. Tak mieszkańcy Augustowa uczcili Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Przywracanie twarzy
Jak podkreśla prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie Danuta Kaszlej, chodzi o przywrócenie ofiarom twarzy i nazwisk. Dlatego w środę (12.07) po wieczornej mszy świętej, na Rynku Zygmunta Augusta odbył się specjalny happening "Przywróćmy Im twarze i imiona". Oprawę muzyczną zapewnili wiolonczeliści - około 50 muzyków.
Każda z uczestniczących w wydarzeniu osób mogła wziąć plakietkę z nazwiskiem ofiary Obławy, odczytać je na głos i zamocować na specjalnie przygotowanej "ścianie pamięci". Karty z nazwiskami, w białym i czerwonym kolorze, utworzyły na planszy barwy narodowe.
Główne obchody w Gibach
Główne obchody upamiętniające 72. rocznicę Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku odbędą się w niedzielę (16.07) w Gibach. Przy stojącym tam pomniku poświęconym ofiarom zainstalowano niedawno kilkaset drewnianych krzyży.
Uroczystości rozpoczną się o 11.30 przemarszem sprzed kościoła pw. Św. Anny pod Golgotę i plenerową mszą świętą.
Masowe aresztowania w lipcu 1945
W lipcu 1945 roku rozpoczęło się jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski. Czerwonoarmiści przeprowadzili masowe aresztowania wśród lokalnej ludności. Do dziś nie wyjaśniono, co stało się z kilkuset osobami z Suwalszczyzny i Augustowszczyzny. Wciąż poszukiwane jest miejsce ich pochówku.
266 dębowych krzyży stanęło w Gibach na wzgórzu, gdzie od lat są organizowane uroczystości rocznicowe związane z uczczeniem ofiar Obławy Augustowskiej, w której w 1945 roku zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego.
Pion śledczy IPN w Białymstoku sprawdza, czy i w jakim zakresie mogą być przydatne w jego śledztwach informacje o ofiarach zbrodni sowieckich przekazane Polsce przez Białoruś. Chodzi o listę 21 osób, przekazaną przez białoruskie MSZ.
Historycy białostockiego oddziału IPN skompletowali wszystkie dostępne na rosyjskich portalach materiały archiwalne, związane z obławą augustowską. Trwa ich tłumaczenie.