Radio Białystok | Wiadomości | W Grabówce powstanie przedszkole - władze Supraśla ogłosiły już przetarg
To inwestycja, na którą czeka bardzo dużo rodziców małych dzieci z Grabówki i okolic. Władze Supraśla ogłosiły przetarg na budowę przedszkola samorządowego w Grabówce. Będzie to największa inwestycja w tej części gminy w oświatę w ostatnich latach.
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski mówi, że budowa przedszkola w Grabówce jest niezbędna. - Rejon Grabówki, Zaścianek, Sobolewa, Henrykowa, Sowlan jest to najbardziej dynamicznie rozwijający się obszar pod względem demograficznym. Tam jest najwięcej młodych małżeństw i brak przedszkola samorządowego był bardzo dużym problemem. Kiedy powstanie to przedszkola, myślę, że jakość życia się poprawi - mówi burmistrz Radosław Dobrowolski.
Burmistrz Supraśla przez kilka dni wstrzymywał się z ogłoszeniem przetargu na budowę przedszkola. Wszystko z powodu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. podziału gminy. Sędziowie trybunału na początku czerwca uznali, że rząd Beaty Szydło niezgodnie z prawem cofnął decyzję poprzedników o powstaniu podbiałostockiej gminy Grabówka.
Burmistrz spokojny o jedność gminy
Jednak po opublikowaniu uzasadnienia, burmistrz Radosław Dobrowolski mówi, że jest spokojny o jedność gminy, stąd inwestycja w części, która miała się odłączyć.
- Stwierdziliśmy, że nie ma żadnych problemów, że mamy jakiś dwubyt gminy Supraśl, albo, że jest zagrożenie dla jednej części gminy inwestowania w drugą. Także mogliśmy przystąpić do ogłoszenia przetargu na budowę przedszkola - kończy burmistrz Supraśla.
Budowa przedszkola dla około 200 dzieci będzie kosztowała prawie 9 mln złotych. Planowane otwarcie - to wrzesień przyszłego roku.
Jedni mówią, że mają nową gminę - inni, że takie wnioski są przedwczesne. Na razie jest spory chaos i zamieszanie związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.
Będzie apelacja w procesie organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka, obwinionych o to, że nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia legalnego przebiegu tych zgromadzeń. Sąd I instancji ich uniewinnił, wyrok zaskarżyła jednak policja.
Rozporządzenie z grudnia 2015 r., które uchyliło wcześniejszą decyzję o utworzeniu od 1 stycznia 2016 r. dwóch gmin: Szczawa i Grabówka, jest niezgodne z konstytucją - orzekł w czwartek (1.06) Trybunał Konstytucyjny. Jak wskazał, nie było konsultacji ws. tego rozporządzenia.