Radio Białystok | Wiadomości | To dziedzictwo Białorusinów - w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu można zobaczyć ludowe ikony

To dziedzictwo Białorusinów - w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu można zobaczyć ludowe ikony

15.06.2017, 11:30, akt. 16.06.2017, 08:58

Białoruskie ikony ludowe z XIX i początku XX wieku z wizerunkami Matki Boskiej, Jezusa czy Świętego Nikołaja Cudotwórcy - prezentowane są w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Wystawa będzie czynna do 10 sierpnia.

"Białoruska ikona ludowa" - wystawa z kolekcji Białoruskiego Państwowego Muzeum Architektury i Życia Codziennego w Mińsku, 14.06.2017 Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, foto Jarosław Iwaniuk
"Białoruska ikona ludowa" - wystawa z kolekcji Białoruskiego Państwowego Muzeum Architektury i Życia Codziennego w Mińsku, 14.06.2017 Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, foto Jarosław Iwaniuk

Dziedzictwo Białorusinów

Ikony pochodzą z Białoruskiego Państwowego Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego. W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pokazywane są dzięki współpracy między dwiema instytucjami.

Jak powiedział kierownik działu etnografii ciechanowieckiego skansenu Stanisław Kryński, w zbiorach białoruskiego skansenu ważne miejsce zajmują ikony ludowe z XIX i początku XX wieku, które w większości pochodzą z Polesia. - Ikony ludowe być może są dalekie od wysokiej sztuki akademickiej, ale stały się osobliwą interpretacją kanonu, autentycznym dziedzictwem Białorusinów - powiedział Stanisław Kryński. Dlatego, jak dodał, warte są pokazywania.

Jak mówił, ikony w wiejskich domach były "częścią środowiska kulturowego chłopów", które zniknęło w rezultacie rewolucyjnych wydarzeń z 1917 roku.

Ikony napisane według prawosławnych kanonów

Białoruskie ikony ludowe są napisane (ikony pisze się, a nie maluje) w ramach ogólnie przyjętych prawosławnych kanonów. Stanisław Kryński zauważył, że to, co je wyróżnia, to folklorystyczny charakter dekoru. Jaskrawe barwy i wykorzystanie roślinnego ornamentu. - Ale, opierając się na określonych archetypach kanonicznych, przekazywały one emocje, uczucia i sympatie samego ikonografa - dodał Stanisław Kryński.

W Muzeum Rolnictwa można oglądać blisko 40 ikon. To ikony m.in. z wizerunkami Matki Boskiej, Jezusa Chrystusa, Świętego Nikołaja Cudotwórcy czy Warwary Męczennicy. Jest też ikona z wizerunkiem czczonego na Polesiu świętego Ustyliana, przed którą modlono się o zdrowie dzieci. Jednak - jak zauważył Stanisław Kryński - nie jest znana tożsamość większości twórców tych ikon, które mogły być napisane zarówno przez profesjonalnych artystów jak i twórców ludowych.

Zabytki w Muzeum Rolnictwa

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka znajduje się w zespole parkowo-pałacowym z połowy XIX wieku na terenie dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich, który po wojnie był odbudowany w latach 1966-1969. Obecnie jest tam ponad czterdzieści zabytkowych obiektów drewnianych, z okresu od XVIII do początku XX wieku. W zbiorach muzeum jest ponad 27,5 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca.

| red: mag, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławni obchodzą święto Białostockiej Ikony Matki Bożej

15.06.2017, 07:05

Pochodzi z XVII wieku i jest kopią Supraskiej Ikony Bogurodzicy. Prawosławni obchodzą święto Białostockiej Ikony Matki Bożej.


Bielski Podlaski obchodzi święto swojej patronki - procesja z ikoną Matki Bożej w mieście

11.06.2017, 07:08

Bielsk Podlaski obchodzi święto swojej patronki. W niedzielę (11.05) przez miasto przeszła procesja z Bielską ikoną Matki Bożej.


Muzeum Ikon w Supraślu chce stworzyć kolekcję współczesnych ikon - ogłosiło konkurs

8.06.2017, 08:11

Muzeum Ikon w Supraślu chce stworzyć kolekcję współczesnych ikon, aby zachowywać i dokumentować sztukę sakralną XXI wieku. Kolekcję tę mają zapoczątkować ikony nagrodzone w ogłoszonym konkursie.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok