Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstało Centrum Kompetencji - pomoże uczniom znaleźć pracę, a firmom pracownika
Uczniowie łatwiej znajdą pracę w lokalnych firmach, a firmy - pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Taki ma być efekt działania Centrum Kompetencji na rzecz szkolnictwa zawodowego, które powstało w Białymstoku.
Pomoc indywidualna dla około 3 tysięcy uczniów
Indywidualną pomoc w karierze zawodowej ma otrzymać około trzech tysięcy uczniów ze wszystkich trzynastu szkół zawodowych, które działają w Białymstoku i dziewięciu ościennych gminach. Samorządy te tworzą stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF).
BOF ma swoją, wydzieloną pulę unijnych pieniędzy na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego 2014-2020. Centrum Kompetencji jest elementem jednego z projektów BOF
dofinansowanych z tego programu. Wartość projektu to 15 mln zł. Potrwa on pięć lat.
Konferencja "Inwestycje w szkolnictwo zawodowe"
W środę (07.06) Centrum Kompetencji zainaugurowała w Białymstoku międzynarodowa konferencja "Inwestycje w szkolnictwo zawodowe".
To, że szkolnictwo zawodowe, kształcenie zawodowe jest bardzo ważne, to już myślę wszyscy w Polsce wiemy. I to, że mamy problem ze szkolnictwem zawodowym, który objawia się tym, że pracodawcy ciągle narzekają, że nie mają fachowców, a ci, którzy przychodzą, nie zawsze umieją to czego by ci pracodawcy oczekiwali.
- powiedział prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr prof. Bogusław Plawgo.
By to zmienić, uczniowie szkół z terenu BOF dostaną indywidualną pomoc. Prof. Bogusław Plawgo wyjaśnił, że do ucznia przyjdzie doradca, który porozmawia z nim o jego oczekiwaniach ws. pracy, opowie mu, jaki jest rynek pracy w danym zawodzie, jakie są oferty pracy, ile się zarabia, jakie kursy trzeba skończyć i co trzeba umieć, by w danym miejscu pracować. Doradca pomoże uczniowi zaplanować jego rozwój zawodowy. Doradca podpowie też, gdzie uczeń ma odbyć staż, by zdobyć konkretne umiejętności, a nie zawód. Uczeń dostanie też potwierdzenie w formie certyfikatu, że umie np. obsługiwać konkretną maszynę.
Prof. Bogusław Plawgo podkreśla, że uczeń nie musi wiedzieć, co to jest np. kurs umiejętności zawodowych czy kurs kwalifikacyjny, bo będzie to wiedział doradca. Doradca wcześniej będzie rozmawiał z pracodawcami i pracownikami, np. majstrami w firmach na danych stanowiskach o tym, co trzeba umieć, by tam pracować.
Będą badane potrzeby pracodawców
Na bieżąco w projekcie będą badane potrzeby pracodawców. M.in. jakich umiejętności u pracowników potrzebują. Do tego mają być dopasowane szkolenia, staże. Na razie przebadano 70 firm. Ma ich być około 600.
Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno powiedział, że przyszłość młodych mieszkańców regionu, ich edukacja, musi być "skrzyżowana" z potrzebami regionalnych firm i kierunków, w których się rozwijają. Temu służą min. pieniądze z Unii Europejskiej, by młodzież miała szansę na zdobycie dobrej pracy po ukończeniu swoich szkół.
Maciej Żywno poinformował, że na kształcenie zawodowe w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa jest 45 mln euro na kursy dla dorosłych, dla uczniów i nauczycieli, z czego 4 mln euro dla BOF. Na infrastrukturę w szkołach zawodowych są natomiast 34 mln euro, z czego ponad 22 mln dla BOF.