Radio Białystok | Wiadomości | Nieefektywna komercjalizacja problemem - trwa ocena uczelni
Białostockie publiczne szkoły wyższe mogą się pochwalić wysokimi notami uzyskanymi przed czterema laty podczas tak zwanej parametryzacji uczelni. Obecnie prowadzona jest kolejna taka ocena, jednak tym razem na zmienionych zasadach.
Nacisk na współpracę z firmami i komercjalizację badań
Parametryzacja to ocena działalności naukowej czy badawczo-rozwojowej jednostek naukowych i znaczenia ich działalności dla rozwoju nauki. Jednym z elementów obecnie prowadzonej oceny, na który kładzie się większy nacisk, jest współpraca naukowców z firmami i komercjalizacja badań.
A to – zdaniem specjalistów – nie jest najmocniejsza strona polskich uczelni. Kłopotem jest sposób finansowania innowacyjnych projektów – mówi rektor Politechniki Białostockiej profesor Lech Dzienis.
Mamy tworzyć polskie technologie, ale tych technologii nie ma jak tworzyć, bo jeśli ktoś ma dobry, fajny pomysł to ale musi mieć na to chociaż niewielkie pieniądze, żeby zobaczyć czy ten pomysł jest do rzeczy. Na tym etapie jeszcze potrzeba tyle samo mniej więcej pieniędzy. Na to jeszcze pieniędzy nie ma, bo fundacje, które się tym zajmują, przede wszystkim stawiają na projekty, które mają bardzo duży procent powodzenia
- podkreśla rektor PB.
Innym problemem z wykazaniem efektów komercjalizacji mają wydziały humanistyczne. W ich przypadku trudno wykazać się wdrożeniami, bo nowatorskie rozwiązania nie są w ten sposób traktowane – mówi dr Karina Sachpazidu-Wójcicka z Uniwersytetu w Białymstoku:
Może się okazać, że to co robimy np. na wydziałach społecznych, czyli przygotowywanie badań, które następnie naukowiec wygłasza na jakimś wykładzie, który trafia do forum gospodarczego, czyli do przedsiębiorców, to też może być transfer technologii. Nie wiadomo jak ministerstwo na to spojrzy i czy rzeczywiście będziemy mieli taką szansę, ale nie ukrywam, że byłoby to dosyć ciekawe, ponieważ większość ludzi na kierunkach społecznych - w jakiś sposób współpracuje z gospodarką
- dodaje dr Karina Sachpazidu-Wójcicka.
Ostatnia parametryzacja uczelni prowadzona była 4 lata temu. Wtedy najlepsze oceny w Białymstoku uzyskał Uniwersytet Medyczny z kategoriami A i A plus. Wysoko oceniono też połowę wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Z kolei Politechnika Białostocka kategorię A otrzymała tylko dla Wydziału Mechanicznego.