Radio Białystok | Wiadomości | W Augustowie powstaje nowa cerkiew prawosławna
W niedzielę (28.05) odbyło się uroczyste poświecenie kamienia węgielnego, a następnie została odprawiona tam pierwsza liturgia.
Uroczystościom przewodniczył prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.
Cerkiew mieścić się będzie przy ul. Mazurskiej 16. Zaprojektował ją architekt Mirosław Siemionow, który wzorował się na istniejącej w Augustowie w XIX wieku cerkwi pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Cerkiew na augustowskim Rynku została rozebrana w okresie międzywojennym.
Nowa świątynia pomieści około 120 osób i będzie miała kształt statku z jedną kopułą. Od strony zachodniej przylegać do niej będzie dzwonnica. Cerkiew będzie nosić wezwanie Augustowskiej ikony Matki Bożej. Na placu cerkiewnym rozpoczęto także budowę domu parafialnego.
O budowę świątyni w Augustowie wierni prawosławni zabiegali od kilkunastu lat. Obecnie na nabożeństwa gromadzą się w kaplicy, zaadoptowanej w latach 80. minionego wieku w byłym zakładzie wulkanizacyjnym, mieszczącej się na augustowskim Rynku Zygmunta Augusta.
Zespół „Tiebie pojem” z Krasnojarska w Rosji oraz ukraiński akademicki chór „Chreszczatyk” z Kijowa, zwyciężyły wspólnie w najbardziej prestiżowej kategorii - chórów zawodowych - 36. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2017" w Białymstoku.
Jest to jedna z najpiękniejszych cerkwi w regionie do tego z piękną legendą. Świetna propozycja podróży w jeden z weekendów. Puchły i świątynia pod wezwaniem Opieki Matki Bożej - to jedna z miejscowości w Krainie otwartych Okiennic którą trzeba zobaczyć.
To jeden z najpiękniejszych zabytków architektury XII w. na Białorusi - cerkiew św. św. Borysa i Gleba w Grodnie. W audycji m.in. porozmawiamy o historii cerkwi i jej niezwykłej architekturze.
Nowa posadzka, elewacja wewnętrzna, freski. Cerkiew św. Jana Teologa w Supraślu przeszła gruntowny remont. W audycji będziemy m.in. na poświęceniu cerkwi.
Świece, nazywane gromnicznymi, święcą w środę (15.02) wierni prawosławni. Święto Spotkania Pańskiego przypada 40 dni po Bożym Narodzeniu. Tego dnia w Białymstoku rozpoczęły się również obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej.