Radio Białystok | Wiadomości | Władze Biebrzańskiego Parku Narodowego chcą wydzierżawić rolnikom blisko 600 hektarów łąk

Władze Biebrzańskiego Parku Narodowego chcą wydzierżawić rolnikom blisko 600 hektarów łąk

22.05.2017, 16:01, akt. 16:52

Władze Biebrzańskiego Parku Narodowego chcą wydzierżawić rolnikom prawie 600 hektarów łąk, by ci użytkowali je, bo pomaga to przyrodzie. Rolnicy mogą za koszenie tych łąk dostawać z Unii Europejskiej dopłaty rolno-środowiskowe.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Licytacje w przetargach na dzierżawy łąk

W najbliższych dniach odbędą się licytacje w przetargach na dzierżawy łąk. Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk powiedział w poniedziałek (22.05), że cena wyjściowa jest niska, by jak najwięcej rolników miało szanse w tym uczestniczyć.

Koszenie podmokłych, biebrzańskich łąk zapobiega ich zarastaniu. Wiele występujących nad Biebrzą np. rzadkich ptaków wodno-błotnych wymaga terenów otwartych. Andrzej Grygoruk wyjaśnił, że idea dzierżaw jest taka, by łąki użytkowali rolnicy, bo park nie jest sam w stanie tego robić, a jest to konieczne. Tereny te są w planie zadań ochronnych parku przewidziane do ekstensywnego rolnictwa na warunkach parku.

Ponad 585 ha łąk w przetargach

Do przetargów wystawiono łącznie ponad 585 ha łąk w ponad 140 małych kompleksach, które mają być bardziej trakcyjne dla miejscowych rolników. Grunty należą do Skarbu Państwa, włada nimi Biebrzański Park Narodowy. Większość z nich była wcześniej oddawana w dzierżawę, park sprzedawał również biomasę rolnikom z tych łąk. Część gruntów to tereny nowe, nabyte przez park.

Część działek rolnicy będą mogli wydzierżawić na rok. Muszą w tym czasie raz skosić łąki, np. mechanicznymi kosiarkami. Większość łąk - 362 ha - będzie można wydzierżawić na pięć lat. Ponad połowa tych gruntów to ważne siedliska różnych gatunków i dlatego łąki te trzeba będzie kosić ręcznie, a nie przy użyciu maszyn. Za te grunty - zgodnie z informacją w przetargowym ogłoszeniu - rolnicy będą mogli się starać o unijne dopłaty rolno-środowiskowe.

Andrzej Grygoruk poinformował, że obecnie park dzierżawi rolnikom i innym podmiotom ponad 6,3 tys. ha łąk. Umowy obowiązują na różne terminy, czasem kilkuletnie. Nie wszyscy dzierżawcy płacą jednak parkowi na czas za dzierżawy. Zaległości wynoszą łącznie około 1 mln zł.

Andrzej Grygoruk powiedział również, że zaległości dzierżawcy tłumaczą opóźnieniami wypłat dopłat rolno-środowiskowych. - Mamy bardzo dużo takich sytuacji - dodał. Z opłatami zalegają głównie firmy.

Park szuka również rolników, którzy chcieliby na łąkach wypasać krowy

Park szuka również rolników, którzy w okolicach Brzostowa chcieliby na ponad 86 ha łąk należących do parku wypasać krowy, co również sprzyja biebrzańskiej przyrodzie. Za wypasy rolnicy mogą także dostać unijne dopłaty rolno-środowiskowe. Pierwszego przetargu nie udało się rozstrzygnąć, będzie zatem kolejny.

Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym - zajmuje ok. 59 tys. ha. Chroni najcenniejsze w Europie obszary bagienne. Jest m.in. ostoją łosia i rzadkich ptaków, takich jak wodniczka, batalion czy orlik grubodzioby.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Parki narodowe Biebrzański i Dzukijski na Litwie promują turystykę ornitologiczną

17.04.2017, 12:55

Największy polski park narodowy - Biebrzański - oraz największy litewski - Dzukijski Park Narodowy - będą się wspólnie promować jako miejsca atrakcyjne dla turystyki ornitologicznej i ekoturystyki.


Wiosenne rozlewiska korzystne dla biebrzańskich bagien - pojawiły się tam ptaki

25.02.2017, 07:25

Duże wiosenne rozlewiska są korzystne dla biebrzańskich bagien - pojawiły się tam pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę. Poprzednie lata nad Biebrzą były oceniane przez pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego jako suche.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok