Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Podlaskiego przodują w zgłoszeniach do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Najwięcej potwierdzonych zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wpłynęło od mieszkańców województwa podlaskiego. Takie są dane z 10 miesięcy, czyli od momentu wprowadzenia możliwości interaktywnego zgłaszania zagrożeń występujących w konkretnych miejscach.
Liczba wszystkich zgłoszeń w kraju to około 300 tysięcy, z czego potwierdzone zostało 36 procent, najwięcej - w województwie podlaskim - prawie 55 procent. Są też miejsca w naszym regionie, gdzie ta potwierdzalność jest jeszcze wyższa, np. w powiecie zambrowskim wyniosła 76 procent, sejneńskim - 70 procent, a w suwalskim - 65 procent.
Mieszkańcy województwa podlaskiego do tej pory najczęściej wskazywali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa przypadki nieprawidłowego parkowania, przekraczanie prędkości i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
"Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to uzupełnienie procesu budowy zaufania między policjantami a obywatelami" – powiedział szef MSWiA.
Pomaga policjantom w pracy i aktywizuje mieszkańców. O roli Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa rozmawiano na Uniwersytecie w Białymstoku.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to pilotażowy program MSWiA, który ma wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca.