Radio Białystok | Wiadomości | Piknik rodzinny i koncert T.Love w Augustowie z okazji 460-lecia nadania praw miejskich
Piknik rodzinny na Błoniach nad Nettą, pokaz sztucznych ogni i koncert zespołu T.Love - to tylko część atrakcji z okazji 460-lecia Augustowa.
460-lat temu Augustów dostał prawa miejskie
Przez 3 dni mieszkańcy miasta i turyści świętować będą rocznicę nadania praw miejskich miastu nad Nettą. Dni Augustowa rozpoczną się w piątek (19.05) od przeglądu melodii o Augustowie w wykonaniu lokalnych zespołów wspieranych przez Sportowy Klub Tańca Towarzyskiego Promenada. Początek koncertu o 19:00 w amfiteatrze nad jeziorem Necko.
T.Love gwiazdą wieczoru
W sobotę (20.05) o 13:00 na Błoniach nad Nettą rozpocznie się piknik rodzinny. To okazja, żeby poznać augustowskie legendy i historię w wykonaniu najmłodszych mieszkańców miasta. Przygotowano zawody i pokazy sportowe, będą też stoiska augustowskich organizacji pozarządowych z wystawami prac i rękodziełem, z warsztatami z książką dla maluszków oraz możliwością wybicia pamiątkowej monety z popiersiem króla Zygmunta II Augusta.
Wieczorem na scenie wystąpi polsko-kubańsko-senegalski zespół reggae Babylon Raus, a po nim gwiazda wieczoru zespół T.Love. Sobotnią zabawę na Błoniach nad rzeką Nettą zakończy pokaz sztucznych ogni.
Gra terenowa w niedzielę
Atrakcji nie zabraknie także w niedzielę (21.05). Zaplanowano grę terenową inspirowaną książką Szymona Teżewskiego "Eteromanka". Uczestnicy gry przeniosą się w czasie do przedwojennego Augustowa. Gra rozpocznie się o godz. 11:00 na dworcu PKP.
Jednocześnie na Błoniach nad rzeką Nettą trwać będzie piknik dla dzieci, a wieczorem - w Bazylice Mniejszej NSJ - w ramach cyklicznej Cameraty Augustoviany odbędzie się koncert akordeonowy Tomasza Ostaszewskiego.
Zygmunt II August nadał prawa miejskie 460 lat temu
Historia Augustowa sięga 1557 roku, kiedy to król Zygmunt II August, ostatni z dynastii Jagiellonów, 17 maja nadał prawa miejskie (magdeburskie) osadzie nad rzeką Nettą. Królewskie pochodzenie miasta podkreśla herb z monogramem króla Zygmunta Augusta, po bokach którego znajdują się mniejsze złote litery, oznaczające skrót Poloniae Rex (Król Polski).
Kolumna króla Zygmunta II Augusta od 2007 roku stanowi centralny punkt miejskiego Rynku.