Radio Białystok | Wiadomości | Około 40 osób w Podlaskiem skorzystało z tzw. wstecznego ubezpieczenia
Chodzi o pacjentów, którzy mieli prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia, ale nie dopełnili formalności.
Dzięki abolicji kilkanaście osób nie musiało zapłacić za leczenie. Przez trzy miesiące trwania amnestii, Podlaski Oddział NFZ zawiadomił około czterystu osób o tym, że mogą uzupełnić swoje dane - mówi rzecznik oddziału Rafał Tomaszczuk.
W związku z korespondencją, wstecznych zgłoszeń dokonało ok. 40 osób w tym 11 osób w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych, które zakończyły się wydaniem decyzji umarzających na kwotę ponad 20 tysięcy złotych.
W dalszym ciągu można korzystać z tzw. wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Mamy na to 30 dni od momentu skorzystania z pomocy lekarskiej.
Z danych NFZ wynika, że większość osób, które w systemie figurują jako nieubezpieczone, to członkowie rodzin ubezpieczonych.
Jeszcze tylko do środy (12.04) pacjenci, którzy mieli prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia, ale nie dopełnili formalności, mogą skorzystać z tzw. abolicji.
Wszystkie podlaskie szpitale publiczne mają wejść do tzw. sieci szpitali - poinformował we wtorek (07.03) dyrektor oddziału NFZ w Białymstoku Maciej Olesiński. W sieci mają się też znaleźć prywatne placówki spełniające kryteria ustawowe.
Będzie można się dowiedzieć wszystkiego o ubezpieczeniu zdrowotnym.
Kontroli jest niewiele, a jeszcze mniej z nich kończy się karami. Jak wynika z danych podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w regionie nie prowadzi się zbyt wielu postępowań zgłoszonych za pomocą Zintegrowanego Informatora Pacjenta.