Radio Białystok | Wiadomości | Sarmata, Żyd, Tatar i Kozak - wielokulturowy mural w Wasilkowie
Sylwetki sarmaty, Żyda, Tatara i Kozaka znajdują się na nowym muralu w Wasilkowie. Do tego cztery różne świątynie i znak skrzyżowania dróg równorzędnych.
Malowidło powstaje w poniedziałek (1.05) na jednym z bloków przy ul. Żurawiej w Wasilkowie. Pomysłodawcami są uczniowie gimnazjum w Wasilkowie, a w malowaniu pomaga im Rafał Roskowiński z Gdańskiej Szkoły Muralu.
- Pierwszą część malowidła wymyślili uczniowie - mówi. - Są to 4 świątynie, czyli synagoga, meczet, cerkiew prawosławna i kościół katolicki. Ja to uzupełniłem postaciami z okresu XVII i XVIII w., przypominając wielką historię polskiej demokracji - powiedział w Polskim Radiu Białystok Rafał Roskowiński.
Na aspekt wielokulturowości zwraca uwagę również nauczyciel historii w gimnazjum w Wasilkowie Mariusz Sokołowski. Uważa, że dzięki zaangażowaniu w powstawanie muralu młodzi ludzie uczą się wielu rzeczy. Po pierwsze, mają kontakt z artystą i sztuką. Po drugie, poznają historię i tożsamość regionu, w którym żyją.
Powstający mural nie jest jedynym w Wasilkowie, który nawiązuje do historii. Rok temu te same osoby zrobiły malowidło poświęcone Unii Lubelskiej.
Czy oprócz Dziewczynki z konewką powstanie w Białymstoku kolejny słynny mural? Taki plan mają twórcy facebookowego satyrycznego profilu "Nienormalny Białystok". Zbierają pieniądze na tę wielkoformatową pracę na jednym z budynków i czekają na propozycje, jak miałaby wyglądać.
Jego artystyczny projekt miał już swoje odsłony m.in. w Londynie, Paryżu czy Nowy Jorku. Do Białegostoku przyjechał Julien de Casabianca. Na starej kamienicy przy ulicy Św. Mikołaja pracuje nad wielkoformatowym muralem.
Nawiązuje do wielokulturowości i wielonarodowości I Rzeczpospolitej. W Wasilkowie powstał mural poświęcony Unii Lubelskiej.