Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 30 mln zł na wsparcie zdrowia osób pracujących
Rehabilitacja chorych na raka, by wracali na rynek pracy, szczepienia przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu i pomoc psychiczna pracującym w silnym stresie będą m.in. możliwe w Podlaskiem dzięki ponad 32 mln zł z UE.
Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 mogą zdobyć w konkursie różne podmioty zajmujące się leczeniem pacjentów wspólnie z innymi instytucjami. Konkurs na najlepsze projekty rozpoczął z końcem kwietnia Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Pomysły można składać do 26 maja.
Podlaskie się starzeje
- To konkurs bardzo nietypowy i z tego, co się orientujemy, to chyba pierwszy w Polsce - mówi wicedyrektor WUP Hubert Ostapowicz. Pieniądze mają pomóc w realizacji opracowanych wcześniej czterech regionalnych programów polityki zdrowotnej związanych z aktywnością zawodową i starzeniem się mieszkańców.
Podlaskie społeczeństwo się starzeje, a region się wyludnia - liczba mieszkańców systematycznie spada, a wielu młodych wyjeżdża. Z analizy sytuacji społeczno-ekonomicznej z 2016 r. wynika, że do 2050 r. liczba mieszkańców zmniejszy się o 17 proc.
Szczepienia dla pracowników
Jednym z poważnych problemów zdrowotnych mieszkańców Podlaskiego są choroby przenoszone przez kleszcze. - To zostało zidentyfikowane przez samorząd województwa podlaskiego z racji zachorowalności w regionie na boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Oprócz działań informacyjno-edukacyjnych, które niewątpliwie też są ważne, będzie bezpośrednie wsparcie w postaci szczepienia (na odkleszczowe zapalenie mózgu, bo na boreliozę szczepień nie ma - PAP) - powiedział wicedyrektor WUP.
Urząd nie szuka dostawców szczepionek, ale podmiotów, które przygotują akcje informacyjno-profilaktyczne i przeprowadzą szczepienia.
Pomoc dla chorych na raka
Jeden z programów dotyczy rehabilitacji osób aktywnych zawodowo, które zachorowały na raka. W ramach konkursu urząd chce wyłonić podmioty, które pomogą im w powrocie na rynek pracy.
W ramach ogłoszonego konkursu przewiduje się również, że osoby, które mają zdiagnozowane zaburzenia nerwicowe w związku ze swoją aktywnością zawodową i są narażone na silny stres w miejscu pracy, będą mogły także skorzystać z porad specjalistów bezpośrednio i w formie e-diagnoz czy e-konsultacji.
Projekt ma objąć ok. 100 tys. osób
W Podlaskiem pracuje ok. 400 tys. osób. Plan urzędu zakłada, że uda się u co najmniej ok. 100 tys. z nich zidentyfikować czynniki ryzyka zdrowotnego w ich miejscach pracy, przeanalizować je, a gdy będą wyniki, zostaną podjęte próby, by je wyeliminować. Będzie to wymagało indywidualnej pracy z tymi osobami. Urząd pracy przyznaje, że to trudne zadanie.