Radio Białystok | Wiadomości | Gubernator obwodu grodzieńskiego: stawiamy na turystykę

Gubernator obwodu grodzieńskiego: stawiamy na turystykę

1.05.2017, 10:08, akt. 10:35

- Wprowadzenie ruchu bezwizowego w naszym obwodzie było strzałem w dziesiątkę. Ciągle mamy dużo do zrobienia w sferze infrastruktury, ale już widzimy efekty - duży wzrost liczby turystów i eksportu usług - mówi gubernator obwodu grodzieńskiego Uładzimir Kraucou.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Grodnie, fot. Anna Petrovska
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Grodnie, fot. Anna Petrovska

10 tys. osób przekroczyło granicę bez wizy

- Od wprowadzenia jesienią ruchu bezwizowego, przyjęliśmy już w tym trybie 10 tys. turystów. Nawet w okresie zimowym przyjeżdżało do nas ok. 1000 +bezwizowych+ turystów miesięcznie, teraz każdy weekend to ok. 2 tys. takich gości. To dowodzi, że wprowadzenie bezwizowego wjazdu było słusznym krokiem - wskazuje gubernator obwodu grodzieńskiego Uładzimir Kraucou.

Dodaje, że dwukrotnie wzrósł eksport usług grodzieńskich firm turystycznych. W piątek (28.04) po raz pierwszy w ramach wprowadzonego przez Białoruś jesienią ubiegłego roku ruchu bezwizowego można było skorzystać z sezonowego przejście granicznego Rudawka-Lesnaja na Kanale Augustowskim.


Bez wizy można przekraczać polsko-białoruskie przejście Rudawka-Lesnaja


Dodatkowo - dzięki podpisanemu porozumieniu, przejście, które wcześniej umożliwiało przekraczanie granicy tylko drogą wodną, można teraz przekraczać także rowerem i pieszo. 

- Wiążemy duże nadzieje z turystyką na Kanale Augustowskim, który jest wspólną spuścizną Polski i Białorusi” - mówi gubernator obwodu grodzieńskiego Uładzimir Kraucou.

Staramy się uatrakcyjnić naszą część kanału, chociaż sam w sobie jest on niezwykłą budowlą, otacza go wspaniała przyroda. Ale żeby przyjechali turyści, potrzebne są ścieżki rowerowe, miejsca, gdzie można się zatrzymać, żeby coś zjeść, odpocząć - dodaje Uładzimir Kraucou.

Jak mówi gubernator obwodu grodzieńskiego, po stronie białoruskiej na całej długości kanału wytyczono szlaki rowerowe. Wzdłuż szlaku powstało także kilka gospodarstw agroturystycznych, punkty, w których można wypożyczyć sprzęt wodny i rowery.

Na Białorusi można zobaczyć 200-letni zegar słoneczny

- Mamy dwa muzea - jedno państwowe przy śluzie w Dąbrowce, a drugie przy śluzie Niemnowo, które jest prowadzone przez potomków pracującego tam kiedyś strażnika wodnego. Odrestaurowaliśmy dwustuletni zegar słoneczny, który stanął przy śluzie Wołkuszek. Zbudowaliśmy zadaszone drewniane altanki na trasie - można w nich odpocząć lub schronić się przed deszczem - wymienia gubernator Kraucou.

Planów związanych z rozwojem turystyki jest więcej

- Wspólnie z władzami Podlasia pracujemy nad otwarciem jeszcze jednego przejścia drogowego - Sofijewo-Lipszczany, które znajduje się na najkrótszej trasie łączącej Augustów z Grodnem i byłoby przeznaczone dla lekkiego transportu. Do końca roku chcielibyśmy umożliwić przekraczanie granicy w trybie bezwizowym również pociągiem Grodno-Białystok-Warszawa. Myślimy również o włączeniu do ruchu bezwizowego naszego grodzieńskiego lotniska i uruchomieniu w przyszłości tanich lotów - mówi gubernator Uładzimir Kraucou.


Piknik bez granic - transgraniczna majówka na Kanale Augustowskim


Gubernator Uładzimir Kraucou podkreśla, że władze Grodzieńszczyzny, niezwykle bogatej w zabytki kultury i historii, finansują wiele projektów rekonstrukcyjnych m.in. w Starym Zamku w Grodnie czy pałacu Wołłowiczów w Świacku. O pozytywnych efektach wprowadzenia ruchu bezwizowego mówią także pracownicy firm turystycznych. 

- Tylko w sobotę (29.04) granicę przekroczyło ok. 850 +bezwizowych+ turystów - powiedział w Siarhiej Jakszewicz z grodzieńskiej firmy "ZET".

Grodno będzie tak popularne jak Lwów?

- Mam nadzieję, że już wkrótce Grodno stanie się równie popularne jak Lwów - to jest zupełnie realne - ocenia Siarhiej Jakszewicz z grodzieńskiej firmy "ZET". 

- Trzy tysiące z tych dziesięciu tysięcy +bezwizowych+ turystów to goście naszej firmy - mówi Pawał Szabiejkin z firmy SonnikTur. Większość z nich to Litwini i Łotysze - uściśla. Ze statystyk wynika, że największą grupą turystów "bezwizowych" są Litwini. Polacy są na drugim miejscu i stanowią ok. 30 proc. Operatorzy wyjaśniają, że wynika to m.in. ze specyfiki polskiej turystyki na Białorusi.

Bez wizy na Białoruś

Bez wizy można wjechać do Parku Kanał Augustowski, Grodna i jego okolic po wykupieniu dwóch dowolnych usług od białoruskiej firmy turystycznej i uzyskaniu na tej podstawie drogą elektroniczną specjalnego dokumentu.

Oprócz punktu na Kanale Augustowskim, bez wiz na Białoruś można się dostać także przez duże drogowe przejście w Kuźnicy oraz turystyczne przejście piesze w Puszczy Białowieskiej Białowieża-Piererow.

Odrębnie działa wprowadzony w lutym pięciodniowy tryb bezwizowy dla osób podróżujących samolotem przez lotnisko w Mińsku - dotyczy on terenu całego kraju.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piknik bez granic - transgraniczna majówka na Kanale Augustowskim

29.04.2017, 08:20

To będzie majówka pełna atrakcji w Augustowie.


Sąd podtrzymał wyrok w sprawie dziennikarskiej interwencji na prywatnej posesji pod Sokółką

28.04.2017, 12:07

Są granice dziennikarskich interwencji. Białostocki sąd skazał ekipę telewizyjną jednej z komercyjnych stacji za bezprawne wtargniecie na prywatna posesję mimo sprzeciwu właściciela.


W Grodnie pojawią się tabliczki z historycznymi nazwami ulic

28.01.2017, 12:33

Na ulicach w historycznym centrum miasta pojawią się tabliczki z ich dawnymi nazwami, także polskimi.


Bez wizy na Białoruś? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

25.11.2016, 15:25

Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki postanowili sprawdzić, czy w ciągu jednego dnia od podjęcia decyzji, można wyjechać do Grodna.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok