Radio Białystok | Wiadomości | Zioła na katar i gorączkę - muzeum w Ciechanowcu wydało album o roślinach leczniczych

Zioła na katar i gorączkę - muzeum w Ciechanowcu wydało album o roślinach leczniczych

23.04.2017, 14:07, akt. 19:28

Ponad 300 roślin leczniczych - ich opisy, zastosowanie, receptury oraz zdjęcia - znalazły się w albumie wydanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Wszystkie rośliny rosną w ogrodzie muzeum.

Željko Radojko, Fotolia.com
Željko Radojko, Fotolia.com

Ks. Kluk to autor pierwszego podręcznika botaniki

Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka mieści się w zespole pałacowo-parkowym. Patron muzeum ks. Krzysztof Kluk (1739-1796) zasłynął m.in. jako autor pierwszego podręcznika botaniki. Opracował syntezę wiedzy o polskiej faunie i florze. Wzbogacił polską terminologię przyrodniczą o znaczną liczbę nowych nazw, z których ok. 250 utrzymało się do dziś. Jako pierwszy w Polsce pisał o komórkowej budowie roślin.

Ogród w muzeum

W muzeum od lat 80. ubiegłego wieku działa ogród roślin leczniczych, do którego powstania zainspirował pracowników spis roślin "zdatnych do zażycia lekarskiego" przygotowany i opublikowany przez ks. Kluka w "Dykcyonarzu".

Jak powiedziała wicedyrektor ciechanowieckiego muzeum Anna Wiśniewska, ogród w zamyśle miał być "żywą" ekspozycją dorobku tego XVIII-wiecznego uczonego. Mówiła, że w ogrodzie można zgłębiać tajniki ziołolecznictwa, poznać różne gatunki roślin i ich nazwy oraz zastosowanie w medycynie oficjalnej i ludowej.

Zioła na bóle zębów, gorączkę i kaszel

Całą wiedzę zebraną przez Kluka i zgłębianą przez pracowników muzeum - instytucja popularyzuje w wydanym albumie "Rośliny lecznicze". Wiśniewska zauważyła, że w dzisiejszych czasach coraz częściej i chętniej wracamy do naturalnych sposobów profilaktyki i leczenia chorób, stąd pomysł na przewodnik po świecie roślin zdatnych do zastosowania leczniczego.

W albumie znajduje się sporządzony przez ks. Kluka rejestr roślin, które podzielone zostały według chorób i schorzeń, na które pomagają, jak np. bóle zębów, bóle głowy, gorączka, katar czy kaszel. Przy opisie każdej z roślin znajduje się także sposób jej zastosowania oraz przepisy na syropy, przetwory czy potrawy z użyciem danego zioła.

Można znaleźć np. stary przepis na środek leczący kaszel z liści babki zwyczajnej, poznać tradycyjną recepturę na kawę żołędziową, olej dziurawcowy czy piwo jałowcowe. Można dowiedzieć się, jakie zastosowanie mają zioła i rośliny rosnące w przydomowych ogrodach czy na łąkach, jak lebiodka, rdest i werbena, ale też mniszek lekarski, rumianek czy rozmaryn.

Albumy o pszczelarstwie i zabytkowych ciągnikach

Album "Rośliny lecznicze" jest kolejnym wydawnictwem muzeum popularyzującym jego zbiory. Jak powiedziała Wiśniewska, w muzeum znajduje się 9 działów, które mają bogate kolekcje i nie zawsze wszystko można zobaczyć, stąd pomysł, by właśnie w takiej przystępnej formie pokazać zbiory.

Do tej pory ukazały się albumy o pszczelarstwie, kolekcji zabytkowych lokomobili i ciągników oraz o kolekcji działu weterynarii.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka znajduje się w zespole parkowo-pałacowym z połowy XIX wieku na terenie dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich, który po wojnie był odbudowany w latach 1966-1969. Obecnie jest tam ponad 40 zabytkowych obiektów drewnianych, z okresu od XVIII do początku XX wieku. W zbiorach muzeum jest ponad 27,5 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca.

źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu podpisało porozumienie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie

21.04.2017, 18:16

Chcą współpracować przy badaniach naukowo-badawczych, wspólnie organizować konferencje i szkolenia oraz ubiegać się o pieniądze na projekty - Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu podpisało porozumienie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.


W Ciechanowcu grali na trombitach i bazunach [zdjęcia]

3.12.2016, 23:05

Ok. 150 muzyków ludowych i pasjonatów z kraju i zagranicy bierze udział w 36. Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich.





ZNAJDŹ NAS




abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok