Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Podlaskiem
W Podlaskiem w poniedziałek (10.04) odbyły sie główne obchody z okazji 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Obchody w Białymstoku i Supraślu
Przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy kościele Św. Rocha odbyły się w Białymstoku główne uroczystości w 7. rocznicę śmierci 96 osób, w tym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
List od Jarosława Kaczyńskiego odczytał zgromadzonym na uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W poniedzialek uroczystości żałobne odbyły się też w cerkwi monasteru w Supraślu, gdzie w krypcie świątyni spoczywa Arcybiskup Miron Chodakowski.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich związane z województwem podlaskim. To ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego Miron Chodakowski i stewardessa Justyna Moniuszko.
Część uroczystości żałobnych odbyła się już w niedzielę
W niedzielę (09.04) w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej w Białymstoku odbyło się nabożeństwo w intencji wszystkich ofiar. Tego dnia o 18:00 w kościele św. Kazimierza odbyła się też msza w intencji Krzysztofa Putry.
W przeddzień 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej prawosławni oddali hołd Arcybiskupowi Mironowi Chodakowskiemu. Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego był jedną z czterech ofiar katastrofy, związanych z województwem podlaskim. Odprawiono nabożeństwo żałobne w cerkwi Wszystkich Świętych w Białymstoku. Następnie wierni wraz z harcerzami, udali się w procesji - na pobliskie rondo im. tragicznie zmarłego hierarchy. Tam zapalili znicze.
Uroczystości w Narwi
W Narwi odbyła ekumeniczna modlitwa, były też kwiaty i znicze. Uczniowie, samorządowcy, przedsiębiorcy i duchowni uczcili tam pamięć arcybiskupa Mirona Chodakowskiego oraz innych ofiar katastrofy smoleńskiej. Prawosławny ordynariusz wojska polskiego jest patronem tamtejszego gimnazjum. Uroczystości odbyły się przed tablicą poświęconą arcybiskupowi Mironowi.
Arcybiskup był prawosławnym ordynariuszem wojska polskiego od 1998 roku. Jego rodzina pochodziła m.in. z terenów gminy Narew.
Obchody w Łomży
W Łomży obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej połączono z upamiętnieniem II masowej wywózki łomżyniaków na Syberię 13 kwietnia 1940 roku. Przed nabożeństwem, uroczystości odbyły się w Dolinie Pamięci przy ul. Katyńskiej. Rozpoczęło je włączenie syren alarmowych o 8:41, odczytano listę ofiar katastrofy i złożono kwiaty przed Pomnikiem Sybiraków i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Obchody w Augustowie
Uroczyste obchody w Augustowie, z udziałem wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego, rozpoczęły się w niedzielne (09.04) południe od mszy świętej w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i Ojczyzny w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego.
Po mszy, przedstawiciele samorządu, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe służb mundurowych złożyli kwiaty obok Bazyliki, pod pomnikiem ku czci śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Uroczystości zakończył Koncert Pamięci "Dla Polski" w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Augustowie przy ul. Józefa Wybickiego 1, w wykonaniu uczniów i nauczycieli tej placówki.
Obchody w Sokółce
Także w Sokółce odbyły się w niedzielę (09.04) obchody rocznicowe katastrofy smoleńskiej. Mieszkańcy spotkali się na placu kościelnym przy tablicy upamiętniającej ofiary tragedii sprzed 7 lat. W Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce odprawiono mszę świętą w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i Ojczyzny.