Radio Białystok | Wiadomości | Spadek ubóstwa i wzrost liczby urodzeń w Podlaskiem - efektem programu Rodzina 500+
Spadł poziom ubóstwa a także nieznacznie wzrosła liczba urodzeń – to efekty pierwszego roku działania programu Rodzina 500+ w województwie podlaskim.
Jak wynika z danych urzędu wojewódzkiego z tej formy pomocy w regionie korzysta ponad 125 tysięcy dzieci, a do rodzin trafiło prawie 690 milionów złotych. To zdaniem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego musi przynosić pozytywne efekty. Pierwszym jest znaczne zmniejszenie się liczby dzieci pozostających w skrajnym ubóstwie, drugim nieznaczny wzrost liczby urodzeń – wylicza wojewoda.
Mniej osób korzysta z innych form pomocy społecznej niż 500+
Jednym z zauważalnych efektów programu jest dziesięcioprocentowe zmniejszenie się liczby osób korzystających z innych form pomocy społecznej. Mimo, ze świadczenie 500+ nie wpływa na możliwość korzystania z innych form pomocy, to jednak zauważalny jest spadek liczny składanych wniosków. To oznacza, że być może rodziny same poczuły poprawę warunków ekonomicznych – mówi dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Andrzej Kozłowski.
Mimo to, w skali kraju województwo podlaskie jest jednym z trzech, do którego z racji liczby ludności trafia najmniej pieniędzy z programu 500+. W sumie w Polsce w ciągu pierwszego roku działania programu rodziny otrzymały blisko 21 miliardów złotych.
Jedni odkładają, a inni wydają na bieżące potrzeby. Minął właśnie rok od wprowadzenia w Polsce Programu "Rodzina 500 plus". 760 milionów złotych trafiło do podlaskich rodzin.
Głównymi celami programu 500 Plus są likwidacja ubóstwa wśród dzieci oraz wzrost liczny narodzin. Po roku funkcjonowania tego programu wsparcia rodzin, premier Beata Szydło i minister Elżbieta Rafalska przekonywały w Konecku w woj. kujawsko-pomorskim, że udało się zrealizować te założenia.