Radio Białystok | Wiadomości | Nazwa ulicy Aleksandra Węgierki w Białymstoku do zmiany?
10 nazw ulic, które już zostały zmienione - to prawdopodobnie nie wszystkie, które podlegają w Białymstoku ustawie dekomunizacyjnej. Być może wkrótce patronem jednaj z nich nie będzie Aleksander Węgierko.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dlaczego ulica Aleksandra Węgierki nie została zmieniona wtedy, gdy działo się to z 10. innymi ulicami? "Odpowiedź jest bardzo prosta" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, bo w materiałach, które przekazał nam IPN, ta ulica nie była wskazana do zmiany.
"Aleksander Węgierko bezsprzecznie oddał swój warsztat artystyczny na użytek sowieckiej propagandy"
- Proces dekomunizacji jeszcze trwa - mówi Paweł Niziołek z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, choć przyznaje, że do ich dyspozycji był nieaktualny spis ulic i w nim ulicy Aleksandra Węgierki nie było. Dodaje też, że opinia sporządzona na wniosek radnych sejmiku województwa, którzy nie chcą, by Aleksander Węgierko był patronem Teatru Dramatycznego nie pozostawia wątpliwości. Jak wyjaśnia: "Aleksander Węgierko bezsprzecznie oddał swój warsztat artystyczny na użytek sowieckiej propagandy".
Do 2 września jest czas na zmiany nazw ulic
Radny Białegostoku Paweł Myszkowski przypomina, że nazwy propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny trzeba zmienić do 2 września. Jest więc jeszcze czas na to, by zająć się ulicą Aleksandra Węgierki. Jak mówi: "jeżeli ta sprawa w sejmiku zostanie doprowadzona do końca, to może nas jako radnych miejskich to zdeterminuje do zajęcia się tym tematem."
Radni sejmiku chcą zająć się sprawą patrona Teatru Dramatycznego na kwietniowej sesji.
Na dziewięciu białostockich ulicach są już tabliczki z nowymi nazwami. Pojawiły się one w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.
Rada Miasta w Białymstoku zdekomunizowała ulicę Zwycięstwa. Nazwa została ta sama, ale radni przegłosowali zmianę uzasadnienia do uchwały o nadaniu takiej nazwy. Teraz upamiętnia ona m.in. zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku.
Głosowanie trwa do środy (16.11). Nie jest ono prowadzone internetowo, a poprzez wypełnianie ankiet.
Są 34 propozycje, a białostoczanie spośród nich wybiorą 10. Chodzi o ulice, które w związku z ustawą dekomunizacyjną mają zmienić nazwy.
W Białymstoku dotyczy to 11 ulic, m.in.: Aleksandra Gorbatowa, Armii Ludowej, Janka Krasickiego i Wojsk Ochrony Pogranicza.