Radio Białystok | Wiadomości | Podstawówka nr 1 w Łapach w dwóch budynkach - rodzice wybiorą, gdzie poślą dzieci
Radni Łap nie dopuścili do głosowania obywatelskiego projektu uchwały w sprawie dalszego losu Szkoły Podstawowej nr 1.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Blisko 900 mieszkańców za pośrednictwem grupy radnych próbowało bezskutecznie wprowadzić do porządku obrad sesji własną uchwałę, zgodnie z którą, obecna "jedynka" funkcjonowałaby dalej tylko w jednej lokalizacji. To sprzeciw wobec pomysłu władz miasta, które chcą, by od września szkoła funkcjonowała w dwóch budynkach - obecnej podstawówki oraz w gmachu wygaszanego gimnazjum.
Jak mówi jedna z protestujących, w szkole nr 1 przeprowadzono ankietę, z której wynika, że na blisko 400 uczniów nieco ponad 30 chciałoby się uczyć w budynku obecnego gimnazjum.
Burmistrz Łap zaprzecza doniesieniom o zamknięciu którejś ze szkół
Rodzice obawiają się, że w perspektywie kilku lat któraś ze szkół zostanie zamknięta i najprawdopodobniej będzie to właśnie jedynka. Wynika to z zapewnień władz miasta, które zamierzają doinwestowywać budynek gimnazjum, by stworzyć tam klasy o profilu sportowym.
Doniesieniom o zamknięciu którejś ze szkół zaprzecza burmistrz Łap Urszula Jabłońska, choć potwierdza plany dotyczące budynku gimnazjum.
"Jedynka" w dwóch lokalizacjach
Ostatecznie, radni przegłosowali oprotestowany przez grupę rodziców projekt, zgodnie z którym od września "jedynka" będzie funkcjonowała w dwóch lokalizacjach.
Jednak, by uspokoić emocje rodziców, przegłosowano także stanowisko radnych, które ma dawać rodzicom gwarancje wyboru. W stanowisku zobowiązano dyrektora szkoły do uwzględniania deklaracji rodziców podczas organizowania pracy szkoły w dwóch lokalizacjach. Na ich wniosek stanowisko uzupełniono o zapewnienie, że dzieci, które rozpoczną edukację w budynku szkoły podstawowej nr 1, będą uczęszczały tam, aż do końca nauki na tym poziomie.
Białostoccy radni przyjęli w poniedziałek (27.03) uchwały w sprawie nowej sieci szkół, które będą funkcjonować w mieście od 1 września w związku z reformą systemu oświaty.
Domagają się podwyżek pensji, a także gwarancji utrzymania zatrudnienia po wprowadzeniu reformy edukacji. Na 31 marca Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada ogólnopolski strajk. Tego dnia nauczyciele zrzeszeni w związku mają powstrzymać się od pracy.
Dwa samorządy w Podlaskiem nie podejmą uchwały ws. nowej siatki szkół - gmina Nowinka czeka na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej, a w ocenie powiatu kolneńskiego - nie musi on podejmować takiej uchwały. Pozostałe samorządy z województwa podlaskiego złożyły już uchwały do oceny przez kuratorium.
Nie wszystkim rodzicom podobają się rozwiązania proponowane przez samorządowców.