Radio Białystok | Wiadomości | USK w Białymstoku walczy z bakterią New Delhi
W 10 klinikach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku nie można odwiedzać chorych. W weekend zakaz ten dotyczył wszystkich klinik. Teraz w ponad dwóch trzecich klinik chorych znowu można odwiedzać.
Zakaz ma ograniczyć rozprzestrzenianie się New Delhi
Szpitale wprowadziły zakaz, by ograniczyć rozprzestrzenianie się odpornej na antybiotyki bakterii New Delhi. Od początku marca obecność tej bakterii stwierdzono u 18 pacjentów USK w Białymstoku. W lutym były to 32 przypadki - mówi rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Zakaz odwiedzin obejmuje kliniki, w których przebywają pacjenci, u których stwierdzono obecność bakterii New Delhi. Katarzyna Malinowska-Olczyk zaznacza, że już od roku w szpitalu obowiązują odpowiednie procedury, które mają pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się bakterii Klebsiella Pneumoniae typ New Delhi. Chorzy są izolowani i poddani specjalnemu rygorowi sanitarnemu.
Plakaty i ulotki mają wyedukować pacjentów i ich rodziny
Dyrekcja szpitala postanowiła też edukować pacjentów i odwiedzających, przygotowując plakaty i ulotki. - Chcemy przypomnieć, że odwiedzający pacjentów w szpitalu powinni myć ręce przed kontaktem z odwiedzanym i bezwzględnie przed wyjściem z sali chorych. Odwiedzający nie powinni przemieszczać się po szpitalu, np. wchodząc do sal innych chorych. Powinni bezwzględnie unikać siadania na łóżkach chorych, a także zostawiać wierzchnie ubrania w szatni - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk.
Lucyna Jadaluk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku mówi, że bakterię Klebsiella Pneumoniae typ New Delhi przez pierwsze dwa miesiące tego roku wykryto u 60 osób, podczas gdy w całym 2016 roku u 180. Stwierdzano ją u pacjentów USK, a także szpitali wojewódzkich w Białymstoku, Suwałkach i Łomży oraz jednego powiatowego.
Bakterią New Delhi można zarazić się przez kontakt
Bakteria New Delhi kolonizuje przewód pokarmowy, żyje też na skórze. Nie można się nią zarazić np. drogą kropelkową, a jedynie kontaktową, czyli przez brudne ręce czy np. przez niezdezynfekowaną toaletę.
Nie jest groźna dla osoby zdrowej, jest dużym zagrożeniem dla osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych, z osłabioną odpornością czy po zabiegach operacyjnych. Bakteria staje się niebezpieczna wtedy, kiedy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych. Wówczas może wywołać np. zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego czy zakażenie ran.
Pacjentów, u których stwierdzono obecność bakterii w przewodzie pokarmowym, a nie obserwuje się objawów chorobowych (czyli nastąpiła jedynie kolonizacja przewodu pokarmowego) nie poddaje się leczeniu. W większości przypadków organizm jest w stanie w ciągu 6-12 miesięcy sam zwalczyć bakterię.
W tej chwili zakaz odwiedzin pacjentów dotyczy 10 klinik:
Oddział Intensywnej Terapii
Kl. Kardiochirurgii
Kl. Endokrynologii, Diabetologii i Chorób wewnętrznych
II Kl. Chirurgii Ogólnej
II Kl. Nefrologii
Kl. Hematologii
Kl. Alergologii i Chorób Wewnętrznych
Klinika Ortopedii i Traumatologii
Klinika Ginekologii
Klinika Chirurgii Naczyń i Transplantologii