Radio Białystok | Wiadomości | "Cyganeria" Giacomo Pucciniego w repertuarze Opery i Filharmonii Podlaskiej
Jedna z najczęściej granych oper na świecie, która zabrzmiała we wszystkich najważniejszych scenach teatralnych i salach koncertowych – "Cyganeria" Giacomo Pucciniego pojawi się w repertuarze Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Kompozycja Giacomo Pucciniego, libretto duetu Luigi Illica i Giuseppe Giacosa
Doskonałe libretto opery na podstawie "Scen z życia cyganerii" Henri Murgera stworzył zgrany duet Luigi Illica i Giuseppe Giacosa. Pierwszy odpowiedzialny był za dramatyczną dynamikę, drugi nadał całości poetycki sznyt. Praca nad tekstem i muzyką trwała aż do premiery, a nawet dłużej, bo poprawek żądał kompozytor także później! Osiągnął dzięki temu efekt, który wielu bez wahania uznaje za jego życiowe arcydzieło, zaliczając operę do ścisłego kanonu najwybitniejszych dzieł operowych w historii.
Wyjątkowa fabuła "Cyganerii", podobnie jak u Murgera, została przedstawiona w postaci kilku kadrów, będących zarazem samodzielnymi kompozycyjnie scenami o wyraźnym środku ciężkości. Wzruszająca Mimi i romantyczny Rodolfo oraz nieprzewidywalna Musetta i zabawny Marcello to dwie pary, których historie stanowią dwie osie kompozycyjne dzieła. Losy bohaterów rozgrywają się na scenie Paryża pierwszej połowy XIX wieku m.in. w malowniczej, artystycznej Dzielnicy Łacińskiej.
Podlaska inscenizacja jednej z najczęściej granych oper na świecie
W realizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej miejsce akcji zostanie przeniesione w latach 30. XX wieku – to ostatnie, barwne, brzmiące bluesem, jazzem i swingiem chwile dwudziestolecia międzywojennego, gdy rozkwitało kino nieme i satyra kabaretowa.
W środę (15.03) z artystami i realizatorami "Cyganerii" spotkali się dziennikarze. Mogli obejrzeć fragment opery w reżyserii Marii Sartovej, ze scenografią Mariusza Napierały, choreografią Jarosława Stańka i kostiumami Agaty Uchman.
Jak informuje OiFP - o wyjątkowości podlaskiej inscenizacji stanowi obsada: Andrzej Lampert i Rafał Bartmiński – Rodolfo, Iwona Sobotka i Marcelina Beucher – Mimì, Szymon Komasa i Tomasz Rak – Marcello, Ewa Vesin i Ewa Majcherczyk – Musetta, Wojtek Gierlach i Remigiusz Łukomski – Colline, Patryk Rymanowski i Arkadiusz Anyszka – Schaunard, Paweł Cichoński i Wojciech Ziółkowski – Parpignol, Piotr Nowacki i Bogdan Kordy – Alcindoro, Grzegorz Szostak i Krzysztof Szyfman – Benoît, Dominik Kujawa i Krzysztof Szyfman – Celnik, Bartłomiej Łochnicki i Bogdan Kordy – Sierżant.
Chór OiFP przygotowała Violetta Bielecka, Chór Dziecięcy – Ewa Rafałko. Solistów, Chóry i Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Paweł Kotla, kierownik muzyczny inscenizacji.
Historia artystów, należących do bohemy paryskiej wzrusza i oddziałuje na widzów do dziś. Świeżość, młodość, namiętność, wielka miłość, pełna zarówno radości, jak i cierpienia, wszystko to zanurzone w niezrównanej muzyce Pucciniego na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej już 24 marca 2017.