Radio Białystok | Wiadomości | Tomasz Jakimiuk i Krzysztof Suchowierski z wyróżnieniami na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów
Najważniejsze polskie nagrody podróżnicze, Kolosy, wręczono w niedzielę (12.03) w Gdyni podczas gali zamykającej 19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Ogłoszono też laureatów innych nagród. Wśród wyróżnionych są podróżnicy z Podlaskiego.
Kolosy za dokonania przyznano tradycyjnie w pięciu kategoriach: alpinizm, eksploracja jaskiń, podróże, żeglarstwo i wyczyn roku. Wyróżnienie w kategorii największy wyczyn roku otrzymał m.in. Krzysztof Suchowierski z Białegostoku za zimową wyprawę przez Kołymę.
Poza Kolosami w niedzielę ogłoszono także laureatów kilku innych nagród. M. in. nagrodę dziennikarzy otrzymał pochodzący z Siemiatycz Tomasz Jakimiuk, który podjął się samotnej wyprawy hulajnogą i autostopem przez Ukrainę, Rosję, Mongolię i Chiny, po Wyżynę Tybetańską. W ciągu 105 dni pokonał ponad 18 tys. km. Jury uhonorowało go "za bezpretensjonalność, autentyczność i kreatywność oraz pokazanie, że nawet z najmniejszego miasteczka można wyruszyć w świat – pomimo popełnianych błędów".
Tomasz Jakimiuk został też laureatem nagrody publiczności za najlepszą prezentację w hali Gdynia Arena - "Z Podlasia do Chin na hulajnodze”.
19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów rozpoczęły się w piątek (10.03). Złożyło się na nie prawie sto prezentacji, pokazów zdjęć i filmów opowiadających o najciekawszych podróżach i wyczynach 2016 roku. W spotkaniach uczestniczyło ok. 30 tys. osób.
Podróżnik z Siemiatycz Tomasz Jakimiuk ma dopiero 26 lat a już tysiące przebytych kilometrów. Podróżowanie to nie tylko jego pasja, ale także sposób na życie i na zarabianie pieniędzy. Ostatnio był w Chinach. Tomek wyruszył z Podlasia, przejechał Ukrainę, Rosję, Mongolię, aż do Chin po Wyżynę Tybetańską. W podróży spędził 105 dni.
Podróżnicy z Rosji i Polski, postawili przed sobą cel, aby po raz pierwszy w historii pokonać całą republikę Jakucji na rowerach, po trasach istniejących jedynie zimą, z południa na północ.
Kołyma – przeklęta wyspa, ruska Golgota, arktyczne piekło, biegun okrucieństwa - wiele jest określeń na położoną w głąb Rosji krainę.