Radio Białystok | Wiadomości | Kaziuki w Białymstoku i Suwałkach

Kaziuki w Białymstoku i Suwałkach

autor: Iza Kosakowska, Joanna Sikora

5.03.2017, 07:52, akt. 16:31

Kaziuki czyli jarmarki na św. Kazimierza organizowane są w wielu miastach Polski. W województwie podlaskim odbyły się w Białymstoku i Suwałkach.

Jarmark Kaziukowy w Białymstoku 2017, fot. Joanna Żemojda
Jarmark Kaziukowy w Białymstoku 2017, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Kaziuki w Białymstoku - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kaziuki w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jarmark na św. Kazimierza przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku

To pierwszy wiosenny jarmark w Białymstoku. Na placu przed Teatrem Dramatycznym odbył się Jarmark na św. Kazimierza czyli Kaziuk. Swoje wyroby prezentowało tam blisko 130 rękodzielników. Byli wśród nich goście z Litwy i Białorusi. Na jarmarku można było kupić wszystko, co potrzebne do wielkanocnego wystroju, m.in. pisanki, koronkowe serwetki, wiklinowe koszyczki, palmy. Były też regionalne wędliny, sery, pieczywo czy ciasta. Na innych stoiskach było można kupić gliniane naczynia, ręcznie wykonywaną biżuterię czy naturalne kosmetyki.

Ze swoimi palmami przyjechała z Wilna Leokadia Szałkowska. Sprzedawała wielkanocne palmy typu wileńskiego, które - jak mówiła - charakteryzują się tym, iż są wykonane z suszonych traw i kwiatów, które są barwione naturalnie. Na jej stoisku można było kupić palmy właśnie z zasuszonymi kwiatami, ale też z traw plecionych w różne wzory. W tym roku nowością były palmy z ręcznie malowaną pisanką. Pani Leokadia powiedziała, że to jej pomysł, a palmy cieszą się powodzeniem.

W Białymstoku nie zabrakło pisanek lipskich

Wśród prezentowanych pisanek nie zabrakło pisanek lipskich, na których wzory malowane są tzw. batikiem, czyli szpileczką, na którą nabierany jest gorący wosk.

Ze swoimi pisankami i świątecznymi pocztówkami przyjechała z Grodna pani Maryna Jaremczyk. Jej wyroby charakteryzują się tym, że zarówno pisanki, jak i pocztówki, zdobione są cieniutkimi paskami słomy ciętymi na skos. Pani Maryna Jaremczyk powiedziała, że to nie jest tradycja przekazywana w rodzinie, a jej autorski pomysł.

Impreza, która nawiązuje do wileńskich tradycji w Białymstoku, odbywała się po raz XVIII i trwała do 16:00. Była ona częścią trwających w regionie Dni Kultury Kresowej. Zakończą je 17 marca obchody imienin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Stragany, wyroby rękodzielnicze i koncerty w Suwałkach

Występy zespołów ludowych oraz stragany z palami, chlebem czy wędlinami uświetniły kolejny Kaziukowy Jarmark w Suwałkach. W niedzielę (5.03) na ulicach Patli i Witosa odbywał się tradycyjnie kiermasz rękodzieła ludowego i regionalnych przysmaków. 

Suwalczanie na straganach znaleźć mogli m.in. palmy wileńskie, pisanki wielkanocne, wyroby kowalstwa artystycznego, ceramikę oraz kiełbasy, sery, obwarzanki czy sękacze. 

Przed mieszkańcami miasta wystąpiły także lokalne zespoły m.in. Zespół Śpiewu Tradycyjnego oraz Chór Seniora. Artyści wykonywali pieśni wielkopostne. 

Tradycja Wileńskich Kaziuków liczy ponad 400 lat

Idea jarmarku wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia świętego Kazimierza. Był on patronem Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była kiedyś częścią. Największym Jarmarkiem odpustowym jest ten w Wilnie. Tradycja tego święta liczy tam już ponad 400 lat.

źródło: PAP | red: sk, mag, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dni Kultury Kresowej. Koncerty, spotkania i Jarmark Kaziukowy

4.03.2017, 11:50

To czas spotkań z tradycją i historią. 





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok