Radio Białystok | Wiadomości | (Nie)bezpieczne sieci - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Przybywa przestępstw w sieci, również w Podlaskiem. Najczęściej są to włamania do poczty elektronicznej, wyłudzenia i niszczenie danych informatycznych, ale także kradzieże haseł bankowych.
Rośnie liczba przestępstw w sieci
Według najnowszego raportu MSWiA na temat bezpieczeństwa - zagrożenie cyberprzestępczością systematycznie rośnie. Z roku na rok wzrasta liczba ataków na systemy komputerowe lub sieci teleinformatyczne. Według badania firmy PwC ponad 1/4 polskich firm padła w przeszłości ofiarą różnych cyberataków.
- W 2016 roku oficjalnie zgłoszonych w województwie podlaskim było blisko 2 tysiące tego rodzaju przestępstw - mówi Aneta Łukowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Chodzi zarówno o przestępczość zorganizowaną, jak i pojedynczych przestępców. Najwięcej zdarzeń w sieci jest związanych z oszustwami - mówi Aneta Łukowska.
Internauci często nie maja świadomości, że sieć trzeba zabezpieczyć
Jak mówi informatyk Maciej Krejza, często sami pozwalamy na to, żeby ktoś włamał się na przykład do naszej domowej sieci bezprzewodowej i ukradł nasze dane. Pozostawianie jej otwartej, to bardzo duży błąd. - Każdy, kto potrafi wyszukać sieci bezprzewodowe może się do niej zalogować i jest fizycznie w naszej domowej sieci. Tu może się włamać do komputera, laptopa, czy nawet do telefonu. W komputerze może przeglądać nasze pliki, w których mamy zapisane hasła do różnych kont. To zależy od tego, kto się włamał i jaką ma wiedzę hakerską, czy informatyczną - podkreśla informatyk.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Korzystając z Internetu powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam uniknąć potencjalnych problemów - mówi Aneta Łukowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Powinniśmy łączyć się tylko z bezpiecznych źródeł, mieć odpowiednie zabezpieczenia, pamiętać o właściwym haśle, które też trzeba aktualizować i zmieniać co jakiś czas. Warto też korzystać z fachowej pomocy, bo technika szybko idzie do przodu - radzi Aneta Łukowska.
Bezpłatny Internet w Białymstoku - to nie problem
Bezpłatny, miejski Internet dostępny jest nie tylko w centrum miasta, ale także w pobliżu szkół i przedszkoli. Takich punktów jest w tej chwili około stu - mówi Urszula Mirończuk rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Hot-spoty mamy na Placu Zamenhoffa, Rynku Kościuszki, w Parku Planty, a także w okolicach dworców PKS i PKP. Rozbudowaliśmy tę sieć o punkty zlokalizowane na budynkach placówek oświatowych. Z tych punktów można również bezpłatnie korzystać - dodaje Urszula Mirończuk.
Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
W centrum Białegostoku można bez problemu zalogować się do niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych. Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski sprawdzali to na swoich telefonach komórkowych. Na Rynku Kościuszki do miejskiego hot-spotu trzeba się co prawda zalogować, ale bez problemu można korzystać z Internetu w "otwartych wifi" udostępnianych przez restauracje, lokale usługowe, prywatnych mieszkańców, czy nawet jeden z banków.