Radio Białystok | Wiadomości | Szkoły branżowe mają być lepsze od zawodowych - zapewniali eksperci na Uniwersytecie w Białymstoku
Zawodowe nie znaczy gorsze. Na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku przedstawiciele m.in. Ministerstwa Edukacji i Kuratorium Oświaty dyskutowali o wyzwaniach, jakie stoją przed szkolnictwem zawodowym i kształceniem praktycznym w Polsce.
Zdaniem sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Teresy Wargockiej promowanie ogólnego wykształcenia na poziomie wyższym na różnych kierunkach nie wytrzymało próby czasu. Stąd pomysł na stworzenie nowego systemu edukacji dopasowanego do potrzeb rynku.
Szkoły branżowe zamiast źle kojarzących się "zawodówek"
Źle kojarzące się uczniom zasadnicze szkoły zawodowe zastąpią branżowe szkoły pierwszego i drugiego stopnia. Rekrutacja do szkoły branżowej I stopnia prowadzona będzie już w najbliższym roku szkolnym 2017/2018. A uczeń będzie mógł wybierać zawód atrakcyjny na rynku pracy.
Według danych GUS tylko w najbliższych latach do 2020 roku - około miliona osób w Polsce wypadnie z rynku pracy. Jeżeli te prognozy potwierdzą się, to wykwalifikowani fachowcy będą poszukiwani przez pracodawców.
To dla nich okazja, żeby powtórzyć materiał, ale też zdobyć dodatkową wiedzę.
Ma to być odpowiedź na potrzeby lokalnych pracodawców i młodych ludzi, którzy bezskutecznie szukają pracy.