Radio Białystok | Wiadomości | Spacer ścieżką edukacyjną Barwik w Biebrzańskim Parku Narodowym
To okazja by dowiedzieć się dlaczego mokradła są tak ważne i samemu się o tym przekonać. Miłośnicy bagien wyprawią się w środę (15.02) na spacer ścieżką edukacyjną Barwik.
Wycieczka z okazji Tygodnia Mokradeł
Uczestnicy spotkają się o 9:30 na początku ścieżki edukacyjnej. Wspólna wycieczka jest związana z Tygodniem Mokradeł. To okazja by przypomnieć dlaczego powinniśmy dbać o te tereny. Obszary podmokłe nazywane też bagnami czy mokradłami, często traktowane są jako "nieużytki", choć mają duże znaczenie dla życia na ziemi.
Torfowiska zatrzymują wodę i ją oczyszczają
Magazynują również więcej dwutlenku węgla niż lasy. Niestety, dużą część środowisk wodno-błotnych zniszczono w latach 70., a stan wielu pozostałych jest zły z powodu rozwoju rolnictwa i zanieczyszczeń. Biebrzański Park powstał by chronić to, co pozostało.
Bagna Biebrzańskie należą do najbardziej znanych na świecie
Bagna Biebrzańskie należą do najbardziej znanych w Europie i na świecie, a Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. W 1995 r. został wpisany na tzw. listę międzynarodowej Konwencji Ramsar o ochronie obszarów wodno-błotnych. Dolina Biebrzy to m.in. europejska ostoja rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych m.in. takich jak wodniczka, dubelt, cietrzew, sowa błotna czy orlik grubodzioby. Znajduje się tu także największa w kraju ostoja łosia.
Co roku park w sposób szczególny zwraca uwagę na różne zagadnienia, ogłaszając je wiodącymi na dany rok. Rok 2017 jest Rokiem Górnej Biebrzy.
Oprócz zapasów dla żubrów z populacji na wolności, przygotowano też pasze treściwe dla zwierząt z hodowli zamkniętej.