Radio Białystok | Wiadomości | Większość ankietowanych uważa, że straż miejska w Łomży jest potrzebna
Tylko 28 procent mieszkańców uznało, że straż miejska jest w Łomży niepotrzebna; jej pracę docenia ponad 70 procent mieszkańców, chociaż większość z nich uważa, że praca funkcjonariuszy powinna się zmienić.
Mieszkańcy wypełnili anonimowe ankiety
Takie są wyniki ankiety, którą mieszkańcy mogli anonimowo wypełniać do końca stycznia, a jest ona częścią konsultacji społecznych w sprawie dalszego funkcjonowania straży miejskiej w Łomży.
Na pytanie prezydenta czy straż miejska powinna pozostać w dotychczasowej formie, wymaga zmian, czy powinna zostać zlikwidowana, większość z ponad 300 respondentów była za pozostawieniem formacji.
Potrzebne są zmiany w funkcjonowaniu służby
Większość wypełniających ankiety uważa, że praca strażników powinna ulec zmianie - przede wszystkim powinno być więcej pieszych patroli, strażnicy powinni pełnić służby również w czasie nocy i weekendy. Zdaniem mieszkańców strażnicy częściej powinni sprawdzać co łomżyniacy spalają w piecach i na podwórkach.
Zdaniem przeciwników formacja jest za droga w utrzymaniu
Przeciwnicy straży miejskiej jako główne powody rezygnacji z utrzymywania tej formacji podawali zbyt wysokie koszty jej funkcjonowania i mało widoczne efekty pracy. Opracowane wyniki ankiety, opinie rad społecznych i wnioski z otwartego spotkania z ekspertami do spraw bezpieczeństwa mają pomóc prezydentowi Łomży Mariuszowi Chrzanowskiemu w sformułowaniu propozycji, którą przedstawi radnym w sprawie dalszego funkcjonowania straży miejskiej.
To spotkanie nie miało przesądzać o przyszłości straży miejskiej, a jedynie stworzyć jeszcze jeden punkt widzenia w toczących się konsultacjach.
Każdy mieszkaniec Łomży może wypowiedzieć się na temat dalszego działania Straży Miejskiej.
Ze wstępnych szacunków wynika, iż całkowita likwidacja Straży Miejskiej pozwoliłaby zaoszczędzić Miastu ponad 430 tys. zł rocznie.