Radio Białystok | Wiadomości | Zabytkowa mapa Wielkiego Księstwa Litewskiego to oryginał
Mapa Wielkiego Księstwa Litewskiego przedstawiająca rok 1599, którą otrzymało w darze suwalskie muzeum, to oryginał.
Potwierdzili to ostatecznie eksperci z Biblioteki Narodowej w Warszawie - informuje dyrektor Jerzy Brzozowski.
"Druk, sposób wykonania i sam charakter papieru, na którym została wykonana jest potwierdzeniem, że jest to mapa siedemnastowieczna, oryginalna. Wszystko wskazuje na to, że nie jest to pierwsze wydanie z 1613 roku, a po 1630" - dodaje Jerzy Brzozowski.
Mapę przekazał Muzeum Okręgowemu syn nieżyjącej już Heleny Janiec, która chciała oddać miastu cenną pamiątkę po swoim ojcu. Chodzi o pochodzącego z Suwałk oficera Leona Koca, który w okresie międzywojennym pełnił wiele ważnych funkcji w polskiej armii. Zmarł on na emigracji w Londynie w 1954 roku.
"Trwają jeszcze formalności związane z darowizną" - mówi dyrektor Brzozowski. Dopiero po ich zakończeniu mapa będzie włączona do muzealnych zbiorów i pokazana publiczności.
Na zabytkowej mapie Wielkiego Księstwa Litewskiego można znaleźć m.in. takie miejscowości jak Augustów, Filipów, Przerośl czy Rajgród. "Suwałk nie ma, bo powstały prawie dwa wieki później" - wyjaśnia dyrektor Brzozowski. (rs/sk)
Cmentarzysko jest najprawdopodobniej bogatsze i ciekawsze od dotychczasowych dwóch odkrytych wcześniej nad jeziorem Wigry i w Szurpiłach.
Pałac Branickich w Białymstoku czy Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu - flagowe podlaskie zabytki będą odnowione.
To dobra wiadomość dla wielbicieli malarstwa. Kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach powiększy się o trzy nowe obrazy.