Radio Białystok | Wiadomości | Białowieskie żubry policzone - jest ich więcej niż rok temu

Białowieskie żubry policzone - jest ich więcej niż rok temu

7.02.2017, 15:32, akt. 15:46

foto Jarosław Iwaniuk
foto Jarosław Iwaniuk

Do 596 wzrosła liczba żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej - wynika z dorocznego liczenia tych zwierząt. Żubrów jest tam o 18 więcej niż przed rokiem. Zwierzęta widywane są nawet do 70 kilometrów od Białowieży.

Białowieski Park Narodowy (BPN) od lat zimą inwentaryzuje stado żubrów żyjące na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. W tegorocznym liczeniu brało udział kilkadziesiąt osób: pracownicy parku, nadleśnictw Białowieża, Browsk, Hajnówka, Bielsk i Rudka oraz Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Żubry były liczone m.in. w okolicach paśników

Zwierzęta liczono m.in. w miejscach zimowego dokarmiania; szukano ich po tropach na śniegu. Miejsca ich bytowania lokalizowane były po sygnałach z nadajników, które noszą niektóre żubry. Jeżeli była taka możliwość, zwierzęta filmowano, by później dane można było raz jeszcze zweryfikować.

Ustalony w ten sposób stan na koniec 2016 roku to 596 żubrów. Jak wynika z zebranych danych, w ubiegłym roku urodziło się w Puszczy Białowieskiej 70 młodych żubrów. "Uważam, że to jest dobry poziom" - powiedziała dr Katarzyna Daleszczyk, p.o. nadleśniczego ośrodka hodowli żubrów BPN.

Żubry widywane są coraz dalej od Białowieży

Białowieskie żubry zajmują coraz więcej terenów. Ostatnie obserwacje dowiodły, że zwierzęta te pojawiają się też na obszarach oddalonych od Białowieży o 60-70 km. Dr Daleszczyk powiedziała, że odpowiedź na pytanie, czy żubrów w Puszczy Białowieskiej jest już dużo, zależy od przyjętej strategii dotyczącej tej populacji. "Tak naprawdę powinniśmy patrzeć szerzej i w kraju, i w ogóle na świecie. Wtedy żubrów wcale za dużo nie ma, bo na świecie jest ich ok. 6 tys. To naprawdę nie jest duża liczebność gatunku" - dodała.

W jej ocenie należałoby szukać możliwości rozprzestrzeniania żubrów z Puszczy Białowieskiej. Tzw. korytarze ekologiczne pozwalałyby tym zwierzętom wędrować, łączyć się i rozdzielać. Mówiąc o różnych tego typu pomysłach, dr Daleszczyk zwróciła uwagę m.in. na koncepcję zasiedlania żubrami Puszczy Augustowskiej.

Żubry można podlgądać na żywo na stronie zubryonline.

Polska zaproponowała innym krajom unijnym pomoc w odtwarzaniu siedlisk przyrodniczych oraz reintrodukcję żubra na ich terenie. Minister środowiska Jan Szyszko przyznał w miniony poniedziałek, że do tej pory resort nie otrzymał dużej liczby odpowiedzi w tej sprawie. W jego ocenie wynika to z nieprzygotowania państw Wspólnoty do przyjęcia tych zwierząt u siebie.

Chęć "importu" żubra na swój teren zgłosili do tej pory Bułgarzy i Rumuni. (PAP, oprac. mak)

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polska chce eksportować białowieskie żubry do krajów Unii Europejskiej

15.01.2017, 07:00

Minister środowiska Jan Szyszko podkreśla, że nasz kraj słynie z żubra, którego gatunek udało się odtworzyć.


Oglądalność żubrów online w sezonie

27.12.2016, 07:37

Portal Lasów Państwowych pokazuje obraz i dźwięk na żywo z polany w nadleśnictwie Browsk w Puszczy Białowieskiej.


Ponad 450 ton zapasów na zimowe dokarmianie żubrów zgromadził Biebrzański PN

10.12.2016, 10:27

Oprócz zapasów dla żubrów z populacji na wolności, przygotowano też pasze treściwe dla zwierząt z hodowli zamkniętej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok