Radio Białystok | Wiadomości | Region: Orszaki Trzech Króli na ulicach miast
Pod hasłem "Pokój i dobro" w piątek (6.01) ulicami Białegostoku przeszedł Orszak Trzech Króli. Takie wydarzenia odbyły się również w 12 innych miastach w Podlaskiem.
Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka, organizowane z okazji święta Objawienia Pańskiego, które jest obchodzone na pamiątkę hołdu, jaki według tradycji nowo narodzonemu Jezusowi złożyli trzej mędrcy: Kacper, Melchior i Baltazar.
Orszak w Białymstoku
Mimo siarczystego mrozu białostoczanie nie zawiedli i tłumnie uczestniczyli w Orszaku trzech Króli. Mieszkańcy wspólnie świętowali uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz piąty. Królowie Europy, Azji i Afryki wraz z barwnym orszakiem wyruszyli w południe z placu przed Pałacem Branickich w Białymstoku. Po modlitwie "Anioł Pański" dotarli do Gospody na Placu Św. Jana Pawła II. Tam przypomnieli sobie, jak zabrakło miejsca dla Świętej Rodziny, by mogła znaleźć schronienie. Przy kinie Forum orszak spotkał Aniołów zwiastujących pasterzom narodzenie Chrystusa, a potem była jeszcze jedna stacja - dworu Heroda na Placu Uniwersyteckim. Orszak zakończył wędrówkę na Rynku Kościuszki.
Uczestnicy marszu przeszli ulicami: Legionową, Marii Skłodowskiej-Curie, Placem Uniwersyteckim, Władysława Liniarskiego, Lipową, Rynkiem Kościuszki i dotarli na plac przed Katedrą Białostocką. Uroczystość zakończyła msza w katedrze o 14:00.
Orszak w Suwałkach
Pomimo dużego mrozu, setki osób wzięły udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł w piątek (6.01) ulicami Suwałk. Widowisko rozpoczęło się o 13:00 przed kościołem pw. Chrystusa Króla przy ul. Jana Pawła II. Uczestnicy obejrzeli tam pierwszą z kilku scen o narodzinach Jezusa. Później przeszli na plac Marii Konopnickiej i przed konkatedrę św. Aleksandra, gdzie organizatorzy przygotowali kolejne sceny. Ostatni przystanek pt. "Stajenka. Nadejście mędrców" był w parku Konstytucji 3 Maja.
Orszak przeszedł ulicami Suwałk po raz 5. Jak co roku, na jego czele szli trzej królowie w otoczeniu legionistów, pastuszków i aniołów. Podczas pochodu między 13:00 a 16:00 kierowcy musieli się liczyć z utrudnieniami w ruchu.
Orszak w Łomży
W Łomży Trzej Królowie ze swoimi orszakami spotkali się przed betlejemskim żłóbkiem w skejtparku spółdzielni mieszkaniowej Perspektywa. Najdłuższą drogę pokonał, wraz ze swoim orszakiem, król niebieski. Wyruszył on z kościoła Bożego Ciała około 13:00. Po przejściu osiedlowymi uliczkami połączył się z orszakiem króla czerwonego z parafii Krzyża Świętego. Z królem zielonym, z parafii św. Andrzeja Boboli, spotkali się już przed sceną w skejtparku. Tam, po oddaniu przez Trzech Króli pokłonu Dzieciątku i wspólnym śpiewaniu kolęd, rozstrzygnięto m.in. konkurs na najciekawsze orszakowe przebranie.
Wieczorem, w kościele Krzyża Świętego, po mszy św. o 19:00 zaplanowano tradycyjne "Rodzinne Kolędowanie" wspólnie z gościem specjalnym Ivanem Komarenko.
W Podlaskiem orszaki przejdą łącznie w 13 miejscowościach
W województwie podlaskim Orszaki Trzech Króli zorganizowano w 13 miejscowościach - poza Białymstokiem, Łomżą i Suwałkami także w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Ciechanowcu, Goniądzu, Grajewie, Kolnie, Rajgrodzie, Siemiatyczach, Sokółce i Wiżajnach.
W tym roku przemarsze pod hasłem "Pokój i Dobro" pojawią się na ulicach 440 miejscowości w całej Polsce i w 75 miejscach na całym świecie m.in. w Niemczech, Włoszech, na Ukrainie i w USA.
Święto Trzech Króli to dzień wolny od pracy
Warto przypomnieć, że piątkowe (6.01) święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy. To oznacza, że autobusy komunikacji miejskiej będą kursowały tak jak w niedzielę, a urzędy będą zamknięte. Nieczynna będzie też większość sklepów. Otwarte natomiast będą apteki, stacje benzynowe i lokale gastronomiczne oraz mniejsze sklepy, w których za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie.
Podobnych dni wolnych w całym roku jest 13. Najbliższy następny to Wielkanoc 16 kwietnia. (og, ad, rm, ap/mag)
Zobacz też:
Region: Orszaki Trzech Króli z okazji święta Objawienia Pańskiego [zdjęcia]