Radio Białystok | Wiadomości | Klub osiedlowy czy placówka opiekuńczo–wychowawcza? Rewitalizacja zabytkowej kamienicy w Białymstoku
Chcą, by w niszczejącej, zabytkowej kamienicy powstał klub osiedlowy z prawdziwego zdarzenia. To pomysł mieszkańców osiedla Sienkiewicza w Białymstoku na rewitalizację zaniedbanego budynku przy ulicy Ciepłej 4.
Jak mówi przewodniczący rady osiedla Sienkiewicza w Białymstoku Mirosław Konopko, szansą na odnowienie opuszczonego budynku, byłoby utworzenie w nim klubu osiedlowego, w którym byłyby zaprezentowane nowinki technologiczne, takie jak na przykład drukarka 3D. W takim klubie za niewielką odpłatnością instruktor mógłby szkolić zainteresowanych w obsłudze nowoczesnych urządzeń – dodaje Konopko.
Opuszczony budynek jest własnością Zarządu Mienia Komunalnego i wkrótce doczeka się poważnego remontu. Jednak wszystko wskazuje na to, że nie powstanie tam postulowany przez mieszkańców klub, ale placówka opiekuńczo – wychowawcza. Plany jej utworzenia powstały już kilka miesięcy temu, a ich realizacja jest dość zaawansowana. Jeżeli uda się uzyskać pozwolenia, taka placówka mogłaby rozpocząć tam działanie już w przyszłym roku - mówi rzecznik prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk.
W Białystoku powstaje kompleksowy plan rewitalizacji miasta. Wytypowano w nim 9 osiedli, które znalazły się w tak zwanym obszarze zdegradowanym. To osiedla Dziesięciny I, Antoniuk, Bema, Przydworcowe, Sienkiewicza, Starosielce, Skorupy, Dojlidy i Centrum.
Mieszkańcy wymienionych osiedli do piątku (6.01) mogą zgłaszać swoje pomysły na zagospodarowanie miejskich terenów. Stworzenie programu rewitalizacji umożliwi ubieganie się o unijne dotacje na ten cel. Podobne dokumenty powstają w kilkudziesięciu podlaskich gminach. (rm/sk)
Zobacz też:
Białystok 11 z 28 osiedli uznano za obszary zdegradowane
Suwałki: Miasto się rozbudowuje - stare budynki idą do wyburzenia
Region: Modernizacja centrum Raczek
Białystok: Dziewczynka z konewką - zostanie