Radio Białystok | Wiadomości | Protesty w obronie gminy Grabówka - sąd odroczył proces

Protesty w obronie gminy Grabówka - sąd odroczył proces

15.12.2016, 11:52, akt. 12:08

Fotolia.com
Fotolia.com

Do połowy stycznia odroczony został w czwartek (15.12) proces, w którym Sąd Rejonowy w Białymstoku bada, czy manifestacja za powstaniem podbiałostockiej gminy Grabówka została zgłoszona i zorganizowana legalnie. Obwinieni zgłosili chęć skorzystania z pomocy obrońcy.

Organizowane w grudniu 2015 roku uliczne protesty miały związek z decyzją rządu, który uchylił decyzję poprzedników o utworzeniu gminy Grabówka, poprzez wydzielenie jej z Supraśla. Protesty polegały na chodzeniu po przejściach dla pieszych i blokowaniu w ten sposób ruchu na rondzie w Grabówce.

Dwóch organizatorów akcji obwiniono o to, że umyślnie nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia zgodnego z przepisami prawa przebiegu zgromadzenia.

W postępowaniu nakazowym sąd orzekł grzywny w wysokości 600 i 700 zł. Ponieważ obaj złożyli sprzeciw od tych wyroków, sprawa zostanie rozstrzygnięta po postępowaniu dowodowym.

Sąd ustala przede wszystkim, czy zgromadzenia były legalne, tzn. zgłoszone w terminie, i czy nie zostało odwołane

W czwartek, choć sąd przesłuchał dwóch ostatnich świadków (dyżurnych policji) procesu nie udało się zakończyć. Jeden z obwinionych chce bowiem zapoznać się ze stenogramami rozmów telefonicznych dyżurnych i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku. Rozmowy dotyczyły protestów mieszkańców Grabówki, a także kontrmanifestacji zorganizowanej w innym miejscu przez mieszkańców Supraśla.

Drugi z obwinionych złożył wniosek o ustanowienie obrońcy z wyboru. Jak argumentował, sprawa jest skomplikowana, więc na jej końcowym etapie potrzebna jest profesjonalna pomoc prawna. Sąd dał mu dwa tygodnie na wskazanie adwokata.

Gmina Grabówka miała powstać od 1 stycznia 2016 roku

Gmina Grabówka miała powstać od 1 stycznia 2016 roku. Kilka miesięcy wcześniej taką decyzję podjął rząd ówczesnej premier Ewy Kopacz, rozpoczęły się przygotowania administracyjne i prawne do działalności nowego samorządu,

Tuż przed końcem roku premier Beata Szydło podpisała jednak rozporządzenie, które decyzję poprzedników uchyliło. W uzasadnieniu było m.in. powołanie się na wyniki gminnego referendum, przeprowadzonego w ramach konsultacji społecznych przed decyzją poprzedniego rządu, oraz na negatywne opinie dot. planowanych podziałów.

Po zapowiedziach rządu o planach cofnięcia decyzji poprzedników, przedstawiciele miejscowości, które miały wejść w skład gm. Grabówka, zaczęli akcję protestacyjną, m.in. pikiety na drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.

W marcu doprowadzili też do referendum ws. odwołania burmistrza Supraśla. Głosowanie nie było jednak wiążące - nie została osiągnięta wymagana prawem frekwencja.

Na rozprawie wśród publiczności była grupa działaczy PO

Wśród publiczności czwartkowej rozprawy była grupa działaczy Platformy Obywatelskiej, z posłem Andrzejem Halickim. To jego decyzją, jako ówczesnego ministra administracji i cyfryzacji w rządzie premier Ewy Kopacz, utworzona została w połowie 2015 roku gmina Grabówka.

Jak powiedział po rozprawie dziennikarzom, przyjechał po interwencji mieszkańców Grabówki, z którymi spotkał się dwa tygodnie temu, gdy parlamentarzyści Platformy wzięli udział w akcji "Obywatelskie Podlaskie".

Jak mówił, wówczas dowiedział się, że sołtysowi Grabówki (jest jedną z osób obwinionych) "liderowi prawie 10-tysięcznej społeczności, która od lat walczy o swoją podmiotowość", wytoczono proces za organizację protestów.

"Po to, żeby nie upominać się o Grabówkę, o jej przyszłość, o to, by inwestycje w Grabówce były realizowane zgodnie z ambicjami, oczekiwaniami społecznymi. Krótko mówiąc - żeby wyciszyć tych, którzy od lat o swoją podmiotowość walczą" - uważa Halicki.

Poseł mówił, że wie i - w jego ocenie - potwierdziły to także nagrania rozmów, które w czwartek były dowodami w sprawie, iż protesty były organizowane zgodnie z przepisami ustawy o zgromadzeniach, zachowaniem bezpieczeństwa i kultury.

Halicki dodał, że PO utworzyła pomoc prawną dla osób (Biuro Interwencji Obywatelskich), które "bardzo często z dala od centrów spotykają się z tego rodzaju szykanami". Dodał, że obwinionymi w tej sprawie nie są organizatorzy protestu, ale "społeczeństwo Grabówki". "I to jest kontekst tej sprawy" - mówił. (PAP, oprac. mm)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS










fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok