Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Wręczono nagrody w konkursie "Technotalenty" na innowacyjne projekty
Robot, który ma opiekować się dziećmi w szpitalu, interaktywne zabawki do terapii, platforma do nauki programowania i oprogramowanie do badania pola widzenia - to projekty, które zdobyły główne nagrody w konkursie "Technotalent" na innowacyjne wynalazki z Podlaskiego.
Gala wręczenia nagród odbyła się w środę (7.12) w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To już trzecia edycja konkursu, który ma wspierać młodych ludzi tworzących i konstruujących innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach. Organizuje go Fundacja Technotalenty.
W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 90 projektów
Projekty były oceniane w czterech kategoriach: technotalent Politechniki Białostockiej, biznes, technika i inspiracja. Do finału zakwalifikowano 20 projektów, po pięć z każdej kategorii.
Nagrodą w konkursie jest nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł dla zwycięzców we wszystkich kategoriach, przyznawane są też nagrody specjalne i wyróżnienia. Fundatorami nagród są lokalne firmy.
Główną nagrodę w kategorii "technotalent Politechniki Białostockiej" zdobył projekt "Bobot - prawdziwy przyjaciel"
Zakłada on wyprodukowanie robota, który miałby być opiekunem i przyjacielem dzieci w szpitalach. Jak mówią twórcy, robot będzie tak zaprogramowany, że będzie mógł np. zmierzyć dziecku temperaturę czy puls, ale też umilić dzieciom czas w szpitalu opowiadając bajki czy wyświetlając na swoim brzuchu - ekranie film. Robot będzie połączony z aplikacją, do której będzie miał dostęp personel medyczny.
"Physio Toys" - zwycięzcą w kategorii "biznes"
Główną nagrodę w kategorii w "biznes" zdobył pomysł Eweliny Kamińskiej i Pawła Grzesia "Physio Toys". Zakłada on stworzenie interaktywnych i nowoczesnych zabawek do wielozmysłowej terapii dzieci.
Projekt Piotra Wasilewskiego - miniaturowa platforma do nauki programowania - zwyciężył w kategorii "technika"
W kategorii technika nagrodzono projekt ucznia III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Piotra Wasilewskiego, który zakłada stworzenie miniaturowej platformy do nauki programowania. Jak powiedział dziennikarzom, chodzi o stworzenie zegarka, który będzie można zaprogramować według własnych potrzeb, ucząc się w ten sposób programowania, a następnie używać go w życiu codziennym.
Nagrodę specjalną - inspiracje 2016 - zdobył projekt Piotra Dzwiniela "Specvis"
Projekt ten zakłada opracowanie darmowego i otwartego oprogramowania do badania pola widzenia u ludzi. Jak mówił podczas odbierania nagrody, jego projekt pokazuje, że jest możliwe tworzenie rozwiązań, które są tańsze, łatwiejsza w obsłudze, a działają tak samo jak te drogie i niedostępne dla wielu ludzi.
"Najlepszy projekt uczniowski" - dostosowanie maszyny do szycia dla osób z niepełnosprawnością nóg
Przyznano też nagrodę dla najlepszego projektu uczniowskiego. Jest nim projekt uczniów z Technikum Elektrycznego z Białegostoku, który zakłada dostosowanie maszyny do szycia dla osób z niepełnosprawnością nóg. Zdaniem twórców, byłaby to możliwość dla osób niepełnosprawnych w rozwoju swoich umiejętności. Projekt zakłada stworzenie maszyny, w której będzie ręczna możliwość regulacji obrotów tak, aby dwie dłonie mogły szyć.
Jak powiedziała prezes fundacji Technotalenty dr Jolanta Koszelew, poziom tegorocznych projektów był naprawdę wysoki. Zwróciła też uwagę na ich wysoką jakość i zaawansowanie w pracach.
W jej ocenie dobrym pomysłem było wprowadzenie kategorii technotalent Politechniki Białostockiej, co zaktywizowało to środowisko. "Było to też dobre narzędzie do identyfikacji projektów, bo wiele fajnych projektów jest na wydziałach, w szufladach, w kołach naukowych, a konkurs lokalny pozwoli jego autorom nabrać pewności siebie i zaistnieć w kolejnych konkursach" - powiedziała Koszelew.
Jej zdaniem, w przyszłym roku trzeba też wrócić do kategorii design, której w tym roku zabrakło. "Widzimy potrzebę, bo coraz częściej projekty nabierają kształtu wzorniczego, coraz częściej autorzy zwracają uwagę na ten kształt" - mówiła. (PAP, oprac. sk)
Zobacz też:
Studenci PB wynaleźli Bobota - czyli robota opiekuna i przyjaciela małych pacjentów
Prezentacje finałowych projektów "Technotalent 2016"
Duże zainteresowanie konkursem Technotalent 2016
3. edycja konkursu "Technotalent"