Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze efekty monitoringu Puszczy Białowieskiej
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To największy do tej pory na taką skalę monitoring Puszczy Białowieskiej. Naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa z Sękocina Starego i Białowieży badają ten teren z lądu i powietrza.
Wykorzystują do tego najnowocześniejsze techniki obrazowania: skanowanie laserowe, zdjęcia lotnicze i zdjęcia satelitarne. Przyrost poszczególnych drzew precyzyjnie mierzą specjalistyczne urządzenia - dendrometry.
Pięcioletni projekt pod hasłem "Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych" rozpoczął się ponad rok temu. W środę (30.11) w Białowieży uczestnicy podsumowali pierwsze efekty swoich prac podczas konferencji. Naukowcy rozmawiali m.in. o klimacie i martwych drzewach. Konferencja potrwa 3 dni, a swój udział zapowiedział m.in. minister środowiska Jan Szyszko.
Badania w Puszczy będą prowadzone do 2020 roku. Tak szczegółowy monitoring umożliwi lepsze poznanie stanu lasu oraz dynamiki zachodzących w nim zmian. Analiza wyników pomoże w opracowaniu odpowiednich działaniach ochronnych i gospodarczych dla unikalnego w skali Europy obszaru leśnego, jakim jest Puszcza Białowieska. (ag/mak, wsz)