Radio Białystok | Wiadomości | Donald Trump 45. prezydentem USA - opinie polskich polityków
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Po podliczeniu głosów w większości stanów kandydat republikanów ma już 279 głosów elektorskich czyli o 9 więcej niż potrzeba do zwycięstwa. To ogromna niespodzianka, bo przedwyborcze sondaże dawały przewagę Hillary Clinton.
Donald Trump niespodziewanie zwyciężył w większości stanów wahających się. Kandydat republikanów wygrał na Florydzie, w Ohio czy Karolinie Północnej. Hillary Clinton wygrała wprawdzie w Virginii, Nowym Jorku czy Kalifornii, ale nie zapewniło jej to wystarczającej liczby głosów elektorskich.
Prezydent Trump - ogromną niespodzianką
Wyniki wyborów są ogromną niespodzianką, bo zaraz po zamknięciu lokali wyborczych sondaże dawały zwycięstwo Hillary Clinton. Z godziny na godzinę okazywało się jednak, że kandydat republikanów wygrywa w stanach, gdzie niemal pewne zwycięstwo mieli demokraci.
Clinton zadzwoniła już do Trumpa i przyznała, że przegrała wybory.
Prezydent "wszystkich Amerykanów"
Donald Trump zapewnia, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. W przemówieniu w swoim sztabie wyborczym kandydat Republikanów zwrócił uwagę, ze Stany Zjednoczone potrzebują jedności. "Teraz jest czas, by Ameryka zaleczyła rany podziałów. Musimy stanąć razem. Zwracam się do wszystkich Amerykanów: Republikanów, Demokratów i niezależnych: nadszedł czas, żebyśmy stanęli razem jako jedno" - mówił Donald Trump.
Zapowiedział, że jako prezydent będzie dążył do współpracy, poszukiwał wspólnych płaszczyzn, partnerstwa, a nie konfliktu. Donald Trump zapewnił też, że będzie utrzymywał dobre stosunki z krajami, które chcą współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Zapowiedział, że wykorzysta swoje doświadczenie w biznesie, żeby pomóc amerykańskiej gospodarce. Zapewnił też, że zatroszczy się o tych, którzy do tej pory byli na marginesie. "Zapomniani mężczyźni i kobiety nie będą już więcej w Stanach Zjednoczonych zapomniani" - mówił.
Opinia polskiego ministra spraw zagranicznych
Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski wyraził nadzieję, że Polska zdoła szybko nawiązać kontakt z nowym gospodarzem Białego Domu, który w przyszłym roku rozpocznie urzędowanie. Polityk podkreślił, że jednym z najważniejszych tematów w relacjach Polska-USA będą wizy. Wyjaśnił, że sprawa ta nie dotyczy już wyłącznie Polaków, którzy chcą odwiedzić swoje rodziny. To również bariera dla polskiego biznesu. Jak wyjaśnił polityk, jeśli nasze firmy chciałyby szerzej zaistnieć na rynku amerykańskim, to ciągła wymiana załóg, które co kilka miesięcy musiałyby przyjeżdżać do Polski i odnawiać wizy, rzutuje negatywnie na możliwości robienia biznesu w Stanach Zjednoczonych.
Minister Waszczykowski dodał, że ważną kwestią do przedyskutowania będzie też temat obronności naszej części Europy. Polityk wyraził nadzieję, że uda się przekonać zarówno prezydenta jak i biznes Stanów Zjednoczonych do zwiększenia obecności amerykańskiej w tej części Europy.
Priorytety w relacjach prezydent Andrzej Duda - prezydent Donald Trump
Priorytety w relacjach polskiego prezydenta z nowym gospodarzem Białego Domu wskazał na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski: "Dla Polski i prezydenta Andrzeja Dudy najważniejsza jest wprowadzenie w życie tych decyzji, które zostały podjęte podczas niedawnego szczytu NATO w Warszawie. Chodzi o rozmieszczenie czterech batalionów wojsk NATO w krajach bałtyckich oraz Polsce, amerykańską brygadę pancerną na terenie naszego kraju oraz dokończenie bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie" - wskazał Marek Magierowski.
Komentarz szefa MON
Antoni Macierewicz spodziewa się, że polsko-amerykańskie stosunki będą jeszcze lepsze. Tak szef MON skomentował wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W rozmowie z dziennikarzami minister obrony narodowej przypomniał zapewnienie, jakie Trump złożył podczas wizyty w Kongresie Polonii Amerykańskiej w Chicago. "Pan Donald Trump podkreślił, że Polska jest najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i że USA nigdy nie porzucają swoich sojuszników, podkreślając jak wiele Polska robi dla własnego bezpieczeństwa dzięki rozbudowie własnej armii, budowie obrony terytorialnej" - powiedział szef MON. Jak przypomniał minister, Donald Trump zauważył, że Polska jest jednym z pięciu krajów na świecie, które przeznaczają 2 procent PKB na obronność. Pytany o możliwą zmianę polityki USA wobec Rosji Antoni Macierewicz powiedział, że nie spodziewa się "resetu". (PAP, IAR oprac. mak)