Radio Białystok | Wiadomości | V Wielkie Białostockie Śledzikowanie
Można było spróbować potraw ze śledzia w różnych kompozycjach oraz wysłuchać historii śledzia i jego roli w naszej kulturze.
W Białymstoku po raz piąty odbyło się "Wielkie Białostockie Śledzikowanie".
Główną częścią imprezy był konkurs na najsmaczniejszą potrawę ze śledzia oraz na najlepszą do niego nalewkę. Swoje wyroby prezentowały restauracje i zakłady gastronomiczne oraz osoby prywatne.
Wśród zawodowców pierwsze miejsce oraz tytuł Wiekiego Śledziomistrza zdobył Folwark Nadawki za sałatkę śledziową z pieczonym burakiem w miodzie. Drugie miejsce zdobyła firma "Rekin" za śledzia wiosennego, a trzecie restauracja Kawelin za śledzia z cebulą, jabłkiem i kaparami.
W kategorii Kuchnia Domowa zwyciężyła i tytuł Kawalera Śledziowego Ogona otrzymała Bożena Tioskow za przyrządzenie "śledzia mamy".
Publiczność uznała, że najlepszą potrawą był śledź po litewsku Elżbiety Goworko. Otrzymała ona tytuł Opiekuna Śledziowego Smaku.
Grand Prix V Festiwalu Śledzia zdobyła firma "Rekin".
W konkursie na najlepszy trunek pod śledzia, główną nagrodę - Wielką Karafkę Prezesa - Polska Akademia Smaku przyznała Dariuszowi Ochrymiukowi.
Podczas "Wielkiego Białostockiego Śledzikowania" odbyły się warsztaty nalewek. Andrzej Fiedoruk zaprezentował zaś swoją najnowszą książkę "Historia podlaskich smaków".
Organizatorem Święta Śledzia, które odbyło się w Restauracji Kawelin, jest Stowarzyszenie Dorzecze. (rr/sk)
Nagrodzeni:
W kategorii Gastronomia:
I miesjce oraz tytuł Wielkiego Śledziomistrza - "Folwark Nadawki" za sałatkę śledziową z pieczonym burakiem w miodzie,
II miesjce - "Rekin" za śledzia wiosennego,
III miejsce - Restauracja "Kawelin" za śledzia w śmietanie z cebulką i kaparami na jabłku marynowanym w winie i białej gorczycy z czipsem ziemniaczanym.
W kategorii Kuchnia Domowa:
I miejsce oraz tytuł Kawalera Śledziowego Ogona - Bożena Tioskow za "śledź mamy",
II miejsce - Katarzyna Pierwienis za "pesto śledziowe",
III miejsce - Jarek Tioskow za "śledzie taty".
Nalewki:
I miejsce - "mlekówka" - Ochrymiuk Dariusz,
II miejsce - "nalewka wieloowocowa" - Goworko Jan,
III miejsce - "miodówka" - Łupiński Janusz.