Radio Białystok | Wiadomości | 65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna
Wernisażem wystawy i jubileuszowym koncertem Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna rozpoczął obchody 65-lecia istnienia.
Na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury wystąpiła w piątek (28.10) setka artystów, w tym dzieci oraz osoby z pierwszego po reaktywacji składu zespołu. Uczestnicy zaprezentowali fragmenty trzech widowisk taneczno–teatralnych, które od lat zachwycają publiczność.
Jak podkreśla koordynator obchodów Piotr Kuczek z Suwalskiego Ośrodka Kultury, taki jubileusz to doniosły moment w historii zespołu. Jest to olbrzymie wydarzenie kulturalne, społeczne i artystyczne - dodaje.
Przez te lata przez zespół przewinęło się ponad 2 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków. Suwalszczyzna występowała m.in. we Francji, Estonii, Białorusi, także w Belgii i na Litwie.
"To, co najważniejsze, to, że w zespole na jednej scenie występują pokolenia, teraz już także dzieci i wnuki pierwszego składu" - podkreśla kierująca od 35 lat zespołem Małgorzata Wojdełko. To stwarza rodzinną atmosferę, buduje więzi i szacunek - dodaje.
Przełomem dla zespołu było poszukiwanie własnej tradycji. Dzięki zaangażowaniu autorytetów naukowych, także wybitnych polskich choreografów, Suwalszczyzna odtworzyła i do dziś prezentuje wielobarwną, bo wielokulturową twórczość ludową tego regionu. Zespół stworzył też 3 niezwykłe widowiska. To spektakl taneczny "Kochajmy się" prezentujący czasy epoki napoleońskiej z XVIII wieku, "W podsuwalskiej oberży" pokazujący wielobarwne tradycje regionu z przełomu XIX i XX wieku i najnowsze widowisko "Bal w suwalskiej Resursie Obywatelskiej 1914", prezentujący tradycje mieszczańskie elit suwalskich z początków XX wieku.
Obchody jubileuszu potrwają dwa dni
Fragmenty tych widowisk można było zobaczyć podczas jubileuszowych obchodów. Z okazji jubileuszu zespół pokazał swoje archiwalne zdjęcia i plakaty. Z kolei w sobotę (29.10) o 17:00 w SOK-u odbędzie się koncert dla jubilatów i gości, w przerwie zaplanowano projekcję wspomnieniowego filmu oraz zwiedzanie wystawy złożonej z archiwalnych dokumentów i zdjęć. (ik/mak)
Zobacz też:
Nasza "Suwalszczyzna" - reportaż Izy Kosakowskiej