Radio Białystok | Wiadomości | Przedwojenna aktorka Nora Ney patronką jednej z ulic w Białymstoku

Przedwojenna aktorka Nora Ney patronką jednej z ulic w Białymstoku

24.10.2016, 16:42, akt. 16:42

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Jedna z białostockich ulic będzie nosiła imię Nory Ney - przedwojennej aktorki związanej z miastem. Radni przegłosowali w poniedziałek (24.10) lokalizację zaproponowaną przez prezydenta.

Na poprzedniej sesji nie poparli jednak inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie.

Upamiętnienie Nory Ney to pomysł inicjatorek projektu Dziew/czyny z białostockiego Stowarzyszenia 9/12. W sprawie nadania jej imienia jednej z ulic na osiedlu Bojary, w historycznej części Białegostoku, udało się zebrać blisko 1,5 tys. podpisów.

Grupa mieszkańców Bojar przeciwna

25 maja, w 110. rocznicę urodzin aktorki, trafiły one do magistratu, uruchamiając procedurę uchwałodawczą. Na sesji 5 października radni projektu jednak nie przegłosowali. Po długiej dyskusji dotyczącej lokalizacji, zdjęli go z porządku obrad. Okazało się bowiem, że przeciwko takiej patronce tej konkretnej ulicy protestuje grupa mieszkańców Bojar, którzy przyszli wówczas na sesję. W ich ocenie to zły pomysł, by akurat w tej części miasta nadać ulicy imię Nory Ney.

I choć taką lokalizację, jako jedną z trzech, zaproponowali wnioskodawcom inicjatywy obywatelskiej miejscy urzędnicy, radni PiS, którzy mają w Radzie Miasta Białystok samodzielną większość, zdjęli punkt z porządku obrad.

Stało się to po deklaracji prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, że jeśli radni będą przeciw lokalizacji na Bojarach, z własnej inicjatywy zaproponuje inne miejsce.

Ulica Nory Ney na Osiedlu Piaski

W programie poniedziałkowej sesji znalazły się dwie uchwały: pierwsza to właśnie projekt prezydenta, by imię Nory Ney nadać ulicy odchodzącej od ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, zlokalizowanej na osiedlu Piaski. Druga - to projekt obywatelski ulicy Nory Ney na osiedlu Bojary.

Bez dłuższej dyskusji radni jednogłośnie przegłosowali projekt prezydenta miasta, po czym - uznając go w tej sytuacji za bezprzedmiotowy - zdjęli z porządku obrad projekt drugi.

W uzasadnieniu do przegłosowanego projektu zrobili dopisek, iż pomysł upamiętnienia przedwojennej aktorki pochodzi od inicjatorek projektu Dziew/czyny, którym udało się zebrać 1,5 tys. podpisów.

***

Nora Ney (czyli Sonia Nejman) urodziła się 25 maja 1906 roku we wsi Szelachowskie (obecnie Sielachowskie) niedaleko Białegostoku. Po I wojnie światowej zamieszkała w Białymstoku, skąd po maturze wyjechała do Warszawy. Była znaną aktorką kina niemego, debiutowała w latach 20. XX wieku, została okrzyknięta "królową ekranu polskiego". Po II wojnie światowej wyjechała do Stanów Zjednoczonych, tam zmarła w 2003 roku. (PAP, oprac. zmj)

Zobacz też:
PiS lekceważy obywatelskie projekty uchwał - twierdzą białostoccy radni PO
Nora Ney - nie będzie - przynajmniej na razie - patronką ulicy w Białymstoku


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok