Radio Białystok | Wiadomości | Jubileuszowy 25. festiwal kultury ukraińskiej "Podlaska Jesień"
Występy zespołów folklorystycznych z Polski i Ukrainy na scenie w Hajnówce zakończą w niedzielę wieczorem (23.10) Festiwal Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień". To jubileuszowa 25. edycja imprezy.
W programie, oprócz koncertów, będą także spektakle teatralne, pokazy ukraińskich filmów i kiermasz ludowego rękodzieła. Na festiwalowej mapie znajdują się takie miejscowości jak Bielsk Podlaski, Białystok, Hajnówka, Siemiatycze, Czeremcha, Zahorów i Narew.
"Podlaska Jasień" to największe w roku przedsięwzięcie kulturalne organizowane przez Związek Ukraińców Podlasia. Jak powiedział przewodniczący związku Andrzej Artemiuk, celem imprezy jest - z jednej strony przybliżenie kultury ukraińskiej i jej promocja, z drugiej integracja mniejszości w regionie.
"Z roku na rok coraz więcej osób jest zainteresowanych festiwalem"
W tym roku festiwal odbywał się w siedmiu miejscowościach województwa podlaskiego, a w programie znalazły się wydarzenia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W ocenie Andrzeja Artemiuka z roku na rok coraz więcej osób jest zainteresowanych festiwalem, dlatego też organizatorzy starają się dotrzeć z nim do nowych miejsc.
Podczas ponadtygodniowego festiwalu można było obejrzeć przedstawienia teatralne dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalek z Lwowa, obejrzeć film "Iwan Siła" Wiktora Andrijenki czy też posłuchać ukraińskich zespołów zaproszonych na festiwal.
"Podlaską Jesień" zakończy występ ukraińskiego zespołu folklorystycznego
"Podlaską Jesień" zakończy w niedzielę wieczorny koncert zespołów w Hajnówce. Gwiazdą będzie Narodowy Akademicki Zasłużony Ludowy Chór Ukrainy z Kijowa. Artemiuk powiedział, że to jeden z najlepszych ukraińskich zespołów folklorystycznych.
Poza tym na scenie zaprezentują się inne zespoły, znane już festiwalowej publiczności grupy z regionu jak Ranok z Bielska Podlaskiego czy Hiłoczka z Czeremchy.
Przewodniczący związku, pytany o podsumowanie 25 lat festiwalu, powiedział, że impreza się ciągle rozwija - ma coraz bogatszy program, odbywa się w kilku miejscowościach. Mówił, że cieszy fakt, iż na festiwalu pojawia się młodzież, która też często działa w regionalnych zespołach. "To pokazuje, że kultura ukraińska jest tu wciąż żywa i krzewiona przez kolejne pokolenia" - dodał. (PAP, oprac. sk, mm, wsz)
Zobacz też:
W Czeremsze ukraiński festiwal Dżereła