Radio Białystok | Wiadomości | Część polskich muzułmanów pamięta o święcie Aszura
W kalendarzu muzułmańskim przypada we wtorek (11.10) szyickie święto Aszura, dzień postu i pokuty, odnotowywane także przez część wyznawców islamu w naszym kraju. W niektórych gminach muzułmańskich odbędą się z tej okazji okolicznościowe modlitwy.
W Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, stolicy regionu gdzie są największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu, na wieczór zaplanowano modlitwy, a po nich obiad kończący przedświąteczny post.
Tradycja żałobnego dnia Aszura wiąże się z wydarzeniem z historii islamu. Chodzi o śmierć w bitwie pod Karbalą w 680 roku imama Husajna - potomka Fatimy, córki Mahometa. Na wieść o rodzinnej tragedii zrozpaczona Fatima miała wymieszać wszystkie potrawy przygotowane na radosne przyjęcie. Dlatego w ten dzień muzułmanie przygotowują kompot z nieparzystej liczby gatunków suszonych owoców (najczęściej siedmiu).
Dla szyitów to najważniejsze święto. Z tej okazji urządzają widowiska pasyjne odtwarzające śmierć imama Husajna, wnuka Mahometa, uczestniczą też w pochodach przez miasto, raniąc sobie głowy mieczami i uderzając się metalowymi biczami.
Polscy wyznawcy islamu, którymi są przede wszystkim Tatarzy, są w większości sunnitami. O święcie Aszura, zwanym u nich czasami Aszurejnym Bajramem, pamiętają bardziej ze względu na tradycję ich przodków, niż z powodów religijnych. Ich najważniejsze w roku święta religijne to Kurban Bajram (Święto Ofiarowania) i Ramadan Bajram (z okazji zakończenia postu). (PAP, oprac. zmj)