Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 6 mln zł na ochronę bociana białego w północno-wschodniej Polsce
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków pozyskało blisko 6 mln zł na ochronę bociana białego w dolinach rzecznych północno-wschodniej Polski. To największe pieniądze, jakie można otrzymać na ochronę przyrody z Funduszu Komisji Europejskiej - LIFE.
Projekt będzie dotyczył 10 obszarów Natura 2000, m.in Kotliny Biebrzańskiej, Doliny Dolnego Bugu i Doliny Narwi. Zostanie nim objętych około 1600 par bocianich. Ornitolodzy będą zabezpieczać zagrożone zawaleniem gniazda, przenosić te, które sprawiają właścicielom kłopot czy zakładać nowe. Pieniądze wydane zostaną także na remonty i rozbudowę ośrodków rehabilitacji tych ptaków.
Partnerami projektu są także Biebrzański Park Narodowy i Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Z ornitologami współpracować ma również Polska Grupa Energetyczna.
Projekt będzie trwał 4 lata i zakończy się w sierpniu 2020 roku. Do tego czasu ornitolodzy wytypują miejsca, które wymagają interwencji. Mają już dane z monitoringu gniazd bocianich prowadzonego w ubiegłym roku, a także z PGE.
Rozpoczynają się kontrole terenowe
Przedstawiciele PTOP jeżdżą po regionie i szukają gniazd które trzeba wymienić, naprawić lub przenieść. To pomoc nie tylko ptakom, ale także ludziom. Bocianie gniazdo to nie tylko przyjemność podglądania życia tych zwierząt, ale także problemy z ich odchodami, niszczejącym dachem, zatkanymi kominami. Koszty przeniesienia czy naprawy gniazd są ogromne. Ornitolodzy będą więc w takich wypadkach pomagać i służyć radą.
Bociany powinny żyć do 29 lat, jednak wiele z nich umiera znacznie wcześniej. Giną podczas przelotów, wypadają z gniazd, są rażone prądem. Wśród przedstawicieli gatunku osobniki ponad 20-letnie stanowią zaledwie 2%. Jeżeli pominie się ptaki, które zginęły w pierwszym roku życia, to średnia długość życia bocianów wynosi 8-9 lat. (ag/kc)