Radio Białystok | Wiadomości | Inwestycje i handel ze Wschodem to tematy drugiego dnia Wschodniego Kongresu Gospodarczego [zdjęcia, wideo]
Polska może skorzystać z Nowego Jedwabnego Szlaku. Eksperci podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku twierdzą jednak, że rząd powinien wesprzeć polskie firmy, które chcą eksportować do Chin.
Dyrektor generalny firmy kolejowej Ningbo Westrail Supply Chain, Frak Shao powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Polska odniesie korzyści z tak zwanego Nowego Jedwabnego Szlaku, ale musi w niego zainwestować. Dla rządu będą ważne inwestycje infrastrukturalne. Ważna będzie także polityka celna i wsparcie dla e-handlu. Jego zdaniem na połączeniach mogą skorzystać sektory transportowy czy żywnościowy.
Doktor Katarzyna Czerewacz-Filipowicz z wydziału zarządzania Politechniki Białostockiej uważa, że Polska administracja powinna zadbać zarówno o infrastrukturę, jak i wsparcie polskiego eksportu. Według niej polskim przedsiębiorcom przyda się promocyjne wsparcie na chiński rynku. Tamtejsi konsumenci, jak wyjaśnia rozmówczyni IAR, są wymagający.
Między Polską a Chinami kursują pociągi towarowe. Do pokonania, w ciągu blisko 2 tygodni, mają około 11 tysięcy kilometrów. Nowy Jedwabny Szlak to różne trasy między Chinami a zachodnią Europą. Jedna z jego odnóg przebiega przez Białoruś i Polskę.
Rosną obroty handlowe między Polską a Chinami
Według danych GUS w 2015 r. obroty handlowe między Chinami a Polską osiągnęły wartość 24,7 miliardów dolarów i i były o 4,2 procent niższe niż w 2014 roku. Do najważniejszych towarów importowanych z Chin do Polski należą: aparatura do telefonii przewodowej, urządzenia komputerowe, części do urządzeń nadawczych oraz odbiorników radiowych i telewizyjnych, części i akcesoria do maszyn biurowych, odzież i bielizna, zabawki i gry towarzyskie, lampy i oprawy oświetleniowe, transformatory elektryczne, obuwie, maszyny drukarskie, walizy i teczki.
Polska eksportuje do Chin miedź i wyroby z miedzi, meble, czekoladę i wyroby cukiernicze, części i akcesoria samochodowe, silniki, turbiny parowe, aparaturę do telefonii przewodowej, przełączniki elektryczne, kauczuk syntetyczny.
Polska wschodnia ma szczególne miejsce w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju
"Polska wschodnia ma szczególne miejsce w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju; jest w niej m.in. droga Via Carpatia" - mówił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podczas debaty w ramach odbywającego się w Białymstoku kongresu gospodarczego. Droga Via Carpatia, na bazie obecnej drogi krajowej nr 19 wzdłuż wschodniej granicy, jest jedną z koniecznych i od lat wyczekiwanych inwestycji infrastrukturalnych ważnych dla rozwoju tej części kraju.
"Na dzień dzisiejszy rząd polski z tej inwestycji się nie wycofuje. Jest oczywiście w planach polskiego rządu, aby taka inwestycja została zlokalizowana, podobnie wschodnia magistrala kolejowa (...) Te działania będą przez nas prowadzone, one już zostały zapisane w strategii". - dodał Adam Hamryszczak.
Wiceminister podkreślał, że Ministerstwo Rozwoju zakłada, że rozwój Polski wschodniej będzie "w większości" oparty na tzw. inteligentnych specjalizacjach, czyli zdefiniowanych już silnych branżach w regionach. Dodał, że rolą samorządów województw jest szukanie nowych specjalizacji, które mają potencjał do rozwoju, bo lista specjalizacji może się wydłużać.
Wspierane będą również obszary wiejskie
Adam Hamryszczak mówił też, że wspierane będą również obszary wiejskie, bo tego wymagają. Podkreślał, że strategia stawia na zrównoważony rozwój wszystkich obszarów, odchodzi od wspierania tylko dużych miast, bo stolice regionów "się rozwinęły", problemy mają mniejsze ośrodki, z których wyjeżdżają młodzi ludzie.
Wiceminister rozwoju mówił także, że rządowi zależy na wspieraniu innowacji, wdrażaniu usprawnień dla przedsiębiorców, by mogli się rozwijać, zwiększać eksport. Dodał, że trwają również prace nad "urealnieniem" Kontraktów Terytorialnych, czyli umów samorządów województw z rządem ws. kluczowych inwestycji, by nie były - jak to określił - "koncertem życzeń" różnych inwestycji, bez zapewnienia ich finansowania.
Podstawą rozwoju województwa podlaskiego jest infrastruktura drogowa
Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński mówił podczas debaty, że wschodnie regiony "poszły do przodu", ale cały czas gonią inne regiony z Polski środkowej i zachodniej. Ocenił, że plan Morawieckiego "wpisuje się rozwój" Polski wschodniej i podkreślał, że wciąż podstawą rozwoju województwa jest infrastruktura drogowa, ale też konieczna jest rozbudowa przejść granicznych, potrzeba więcej terenów inwestycyjnych i większych dochodów w regionie. Mówił też, że wschodnie regiony, jako słabsze i zapóźnione, powinny mieć preferencje w staraniach o krajowe fundusze pomocowe.
Na konieczność preferencji wskazywał również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Mówił, że sieć głównych dróg (wymienił S8, S19, S61), to "rzecz niezbędna", a dodatkowe wsparcie "przy ogólnych warunkach" dla wszystkich jest potrzebne, bo region ma "gorszą pozycję wyjściową".
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski apelował do rządu o wsparcie np. ewentualnej budowy portu lotniczego, większe dofinansowanie powstającego w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru czy planowanej budowy hali widowiskowo- sportowej. Mówił, że miasto stawia na "kapitał ludzki i rozwój przedsiębiorczości", choć jego głównym problemem jest brak miejsc pracy. "To jest wyzwanie" - mówił. Wśród atutów miasta wymienił Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, gdzie ulokowało się 30 młodych rozwijających się firm.
Uczestniczący w debacie prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski poinformował, że izba do końca września prześle do ministerstwa swoją opinię o tzw. planie Morawieckiego. Jak mówił, plan jest "wielką szansą dla gospodarki polskiej", także dla regionów leżących wzdłuż wschodniej granicy. Mówił, że rząd sam nie zrealizuje jednak tego programu, bo potrzebna jest do tego szeroka współpraca wielu środowisk.
Ministerstwo Rozwoju w czwartek (22.09) i piątek (23.09) w Grajewie, Raczkach i Dąbrowie Białostockiej w Podlaskiem konsultuje Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Udział w tegorocznym Kongresie zapowiedziało 1,3 tysiąca osób. (IAR, PAP, oprac. wsz, mag)
Zobacz też:
SaMASZ i Unibep wśród laureatów konkursu TOP Pracodawcy Polski Wschodniej 2016 [wideo]
III Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku [wideo, zdjęcia]