Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości w 77. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę

Uroczystości w 77. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę

17.09.2016, 20:18, akt. 20:18

Foto: Edyta Wołosik
Foto: Edyta Wołosik


0:00
0:00
Uroczystości w Suwałkach - relacja Renaty Siepki | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

17 września 1939 roku na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona. Ta napaść, nazywana IV rozbiorem Polski, przyniosła Polakom represje, kolejne wywózki i mord w Katyniu.

Uroczystości związane z 77 rocznicą sowieckiej napaści na Polskę odbyły się w całym regionie.

Białystok

W południe w mieście zostały uruchomione syreny alarmowe. Uroczystość upamiętniająca ofiary odbyła się na cmentarzu wojskowym. Wzięli w niej udział m.in. ci, którzy w '39 roku mieli po kilkanaście lat.

Suwałki

To była wielka trwoga - tak wspominali wejście wojsk sowieckich do Suwałk kombatanci przybyli na uroczystości przed Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku. To tu w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę mieszkańcy miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze. Oddali hołd ofiarom wydarzeń sprzed 77 lat. W uroczystościach wzięli udział m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, posłanka Bożena Kamińska, władze Suwałk, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież i dzieci.

Hołd oddano też Sybirakom na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach, gdzie znajduje się pomnik pamięci. 17 września. to także Dzień Sybiraka. Wojska Armii Czerwonej wkroczyły do Suwałk nie 17 września a kilka dni później 24 września 1939 roku. 12 października przy konkatedrze św. Aleksandra sowieci zorganizowali uroczystość przekazania władzy w mieście wojskom niemieckim.

Łomża

Msza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, wręczenie medali i odznaczeń oraz przemówienia okolicznościowe i część artystyczna złożyły się na obchody Dnia Sybiraka połączone z 77. rocznicą agresji Związku radzieckiego na Polskę w Łomży.
Po części oficjalnej w kościele, delegacje przybyłych złożyły wieńce i kwiaty oraz zapaliły znicze pod Pomnikiem Sybiru w sąsiadującej z nim Dolinie Pamięci.

Augustów

Gra miejska na Rynku Zygmunta Augusta rozpoczęła obchody Dnia Sybiraka. Jej uczestnicy mogli poszerzyć wiedzę na temat tzw. Domu Turka, czyli miejsca represji komunistycznych. Dom był, kilkadziesiąt lat temu, siedzibą NKWD a następnie Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie.

O 17:00 w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego odbyła się msza święta w intencji Sybiraków. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości zapalili światełka pamięci przy pomnikach Sybiraków, Akowców (kwatera na augustowskim cmentarzu) i Żołnierzy Wyklętych poległych na Kresach (ul. Portowa).

W augustowskich obchodach rocznicowych wzięła udział 30-osobowa grupa młodzieży z Wileńszczyzny, która uczestniczy w projekcie Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.

Czyżew

Sybiraków upamiętnili także mieszkańcy Czyżewa. Złożono wieńce pod pomnikiem Sybiru, można tez było obejrzeć projekcję filmu "Losy zesłańców Sybiru" i posłuchać wspomnień członków Koła Sybiraków z Czyżewa. Spotkanie odbyło się w Muzeum Ziemi Czyżewskiej przy ul. Kolejowej 13. (ad,ew, rs/koi,mag, mak)

Zobacz też:
77. rocznica wybuchu II wojny światowej
Modlitwy za prawosławne ofiary wojny i powojennych represji


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok